Lajme

Produkte që do t
Jeta

Produkte që do t'ju bëjnë të ndiheni komfort

8 produkte që ofrojnë rehati të pabesueshme dhe janë dëshmi se projektuesit mendojnë për të gjithë.

 
Si ndryshon jeta e çifteve pas martesës?
Kultura

Si ndryshon jeta e çifteve pas martesës?

Si ndryshon jeta e çifteve pas martesës?

 
A e pini kafen në mënyrë të drejtë?
Kultura

A e pini kafen në mënyrë të drejtë?

Kur është koha më e mirë për kafen e parë, dhe kur është per te dytën?

 
45 truket për bukurinë nga të famshmet në 5 minuta
Kultura

45 truket për bukurinë nga të famshmet në 5 minuta

45 truket për bukurinë nga të famshmet në 5 minuta

 
Pse ndjejmë dhimbje kur prehemi me letër?
Jeta

Pse ndjejmë dhimbje kur prehemi me letër?

Shumë njerez do të mendonin se prerja nga letra nuk dhemb, por dhimbja ekziston për disa arsye.

 
Reklama më e popullarizuar e festave të fund vitit
Jeta

Reklama më e popullarizuar e festave të fund vitit

Reklama e Krishtlindjeve e Aldit, duke shfaqur karnavalin e karnavalit Kevin në darkën festive, është quajtur më e popullarizuar në rrjetet sociale për vitin 2017.

 
Pse është e rëndësishme që fëmijët të kalojnë kohë para ekranit
Jeta

Pse është e rëndësishme që fëmijët të kalojnë kohë para ekranit

Një seri informacionesh lindin se koha e kaluar para ekraneve dëmton fëmijët.

 
"Point Nimo" - varrezë për anijet hapësinore
Jeta

"Point Nimo" - varrezë për anijet hapësinore

Point Nimo është interesante për kërkuesit dhe aventurierët, është gjithashtu me interes të madh për shkencëtarët.

 
Investitorët e Aplle kërkojnë parandalimin e smartfonëve në fëmijë
Teknologji

Investitorët e Aplle kërkojnë parandalimin e smartfonëve në fëmijë

Këta dy investitorë së bashku kontrollojnë stokun e Apple, me vlerë dy miliardë dollarë.

 
Kina do të mbjellë pyje sa sipërfaqja e Irlandës
Jeta

Kina do të mbjellë pyje sa sipërfaqja e Irlandës

Kina planifikon të mbjell pyje të reja në 2018 për të mbuluar një sipërfaqe të madhësisë së Irlandës.

 
Borë në Saharë
Jeta

Borë në Saharë

Këtë vit ra borë në një nga vendet që kurrë nuk do të kishit imagjinuar se do të kishte ndodhur.

 
Gjermania paguan qytetarët për të shpenzuar rrymë
Kultura

Gjermania paguan qytetarët për të shpenzuar rrymë

Çmimi i energjisë elektrike në Gjermani përsëri shkoi në minus, kështu që gjermanët i paguajnë konsumatorët të shpenzojnë energji elektrike.

 
Mënyra fascinante se si sytë e kaltërt e marrin ngjyrën
Shkenca

Mënyra fascinante se si sytë e kaltërt e marrin ngjyrën

Sytë e tu nuk janë blu (ose jeshile) sepse përmbajnë qeliza pigmentuese. Ngjyra e tyre është në fakt strukturore dhe përfshin fizikë mjaft interesante.

 
Zbuloni si flenë kafshët e ndryshme
Shkenca

Zbuloni si flenë kafshët e ndryshme

Gjumi është universal në mbretërinë e kafshëve, por çdo lloj kafshësh fle në një mënyrë të ndryshme dhe shpesh misterioze.

 
Shkencëtarët kroatë në hap për të arritur trajtimin e kancerit të mushkërive të bardha
Shkenca

Shkencëtarët kroatë në hap për të arritur trajtimin e kancerit të mushkërive të bardha

Procesi ka ardhur në një fazë ku barnat janë gati për përdorim dhe do të fillojë të zbatohen në Kroaci.

 
Mos lejoni puçrat dhe flekat në fytyrën tuaj të ndikojnë në jetën tuaj?
Jeta

Mos lejoni puçrat dhe flekat në fytyrën tuaj të ndikojnë në jetën tuaj?

Shkencëtarët kanë shpikur një aparat jo invaziv që mund të përdoret në lëkurë për më shumë qëllime. Bëhet fjalë për "JetPeel", teknologji të pabesueshme me rezultate të dukshme.

 
Në ciën pjesë të avionit më pak ndjehen turbulencat?
Jeta

Në ciën pjesë të avionit më pak ndjehen turbulencat?

"Zonja dhe zotërinj, lidhni rripat" - disa udhëtarëve në trafikun ajror, madje kjo fjali fillestare është e mjaftueshme për të marrë një ndjenjë të pakëndshme.

 
Cila fytyrë është më e lumtur?
Shkenca

Cila fytyrë është më e lumtur?

Me sa duket karaktere identike, vetëm me linja të lakuara të kundërta. Megjithatë, nëse shihni mirë, një personazh është më i lumtur se tjetri.

 
Pse duhet të jetë Singapori në listën tuaj të turneut për vitin 2018?
Kultura

Pse duhet të jetë Singapori në listën tuaj të turneut për vitin 2018?

Pse duhet të jetë Singapori në listën tuaj të turneut për vitin 2018?

 
6 truke kreative që ju duhet të bëni që fotot tuaja të duken të përsosura
Teknologji

6 truke kreative që ju duhet të bëni që fotot tuaja të duken të përsosura

6 truke kreative që ju duhet të bëni që fotot tuaja të duken të përsosura

 
Si duket një martesë tradicionale në Vietnam?
Kultura

Si duket një martesë tradicionale në Vietnam?

Në një fshat në Vietnam, njerëzit festojnë martesën e të dashurve të tyre. Ja se si duket!

 
Si duket kajakimi përmes akullnajës më të madhe në Islandë?
Jeta

Si duket kajakimi përmes akullnajës më të madhe në Islandë?

IceGuide u mundeson turistëve në Islandë një aventurë të paharrueshme në të gjithë Vatnaykidd Glacier me një kajak, i cili nuk duhet humbur.

 
Çfarë do të ju ndodhë nëse hani vetëm mish?
Jeta

Çfarë do të ju ndodhë nëse hani vetëm mish?

Çfarë do të ju ndodhë nëse hani vetëm mish?

 
Si ndikon ushtimi djegës në tru dhe në trup?
Kultura

Si ndikon ushtimi djegës në tru dhe në trup?

Si ndikon ushtimi djegës në tru dhe në trup?

 
Si të fryni hundët tuaja?
Shkenca

Si të fryni hundët tuaja?

Meqë tashme jemi në stinën e dimrit, gripet dhe ftohjet janë më të shpeshta.

 
11 kërcënimet më të mëdha për njerëzimin
Kultura

11 kërcënimet më të mëdha për njerëzimin

Një lëndë aktuale që vlen te kujtohet më shumë kohë.

 
2017-ta përmes kërkimeve në Google
Jeta

2017-ta përmes kërkimeve në Google

Në 2 minuta, na kujtohen të gjitha aksidentet dhe gjerat e vitit që po e lemë ngadalë.

 
Fjalëkalimet më të këqija për vitin 2017
Teknologji

Fjalëkalimet më të këqija për vitin 2017

Ne kemi parë të gjithë filmat, kur dikush pas dy përpjekjeve arrit të hakojë fjalëkalimin e shefit, shokit ose të dashurës?

 
Kostum i veçantë që konverton nxehtësinë e trupit në energji për të nxjerur Bitcoin
Teknologji

Kostum i veçantë që konverton nxehtësinë e trupit në energji për të nxjerur Bitcoin

Kur bëhet fjalë për shqetësimet rreth robotëve dhe inteligjencës artificiale, ka një sërë mendimesh të ndryshme.

 
Miliarderi më i rri në botë
Jeta

Miliarderi më i rri në botë

John Collison themeloi kompaninë 'Stripe' në vitin 2010, kur ai ishte vetëm 19 vjeç.

 
Pse ndonjëherë na duket sikur halucojmë para se të flejmë?
Shkenca

Pse ndonjëherë na duket sikur halucojmë para se të flejmë?

Sigurisht ju ka ndodhur që të keni pasur dite te ngarkueshme,dhe para se të bini në gjumë, shfaqen figura të të gjitha ngjarjeve dhe veprimtarive dhe ju po zini mendjen.

 
Bota "fitoi" bilionerin e parë, por askush nuk e di kush është ai?!
Ekonomia

Bota "fitoi" bilionerin e parë, por askush nuk e di kush është ai?!

Njeriu misterioz i njohur si Satoshi Nakama, i cili besohet të jetë shpikësi i Bitcoin, mund të bëhet njeriu më i pasur në botë.

 
A e dini se si do të dukej toka nëse uji do të dilte nga oqeanet?
Shkenca

A e dini se si do të dukej toka nëse uji do të dilte nga oqeanet?

Për të gjithë ata që kanë ikur nga klasa e gjeografisë, Rënia Mariane është pika më e thellë në oqean, e vendosur në Paqësorin perëndimor, në lindje të Ishujve Marian.

 
Godtije e papritur e mediave rreth "Netflix"
Kultura

Godtije e papritur e mediave rreth "Netflix"

Kompania Disney do të blejë një shumicë të aksioneve u tha ne "21 Sencari Fox", në pronësi të magnatit Rupert Murdoch për 52.4 miliard dollarë!

 
Janë gjetur mumje të vjetra 99 milion vjet të robëruara në Qelibar
Shkenca

Janë gjetur mumje të vjetra 99 milion vjet të robëruara në Qelibar

Shumë njerëz janë të njohur me historinë e "Çiftit Jurassic", një film i bazuar në një seri librash dhe drejtuar nga Steven Spielberg në vitet 1990.

 
Banka Botërore do të ndalojë financimin e lëndëve djegëse fosile nga 2019-ta
Ekonomia

Banka Botërore do të ndalojë financimin e lëndëve djegëse fosile nga 2019-ta

Banka Botërore me një njoftim të rëndësishëm në samitin "Një Planet", i thirrur nga Presidenti francez Emanuel Macron.

 
Kurioziteti përmirëson kujtesën
Shkenca

Kurioziteti përmirëson kujtesën

Një studim i vitit 2014 tregoi se kur njerëzit janë kuriozë për një çështje të caktuar, ata mësojnë dhe kujtojnë më shumë për të se për disa gjëra të tjera.

 
Sa kalori përmbajnë pijet alkoolike?
Jeta

Sa kalori përmbajnë pijet alkoolike?

A keni menduar ndonjëherë se sa kalori ka në një gotë verë? Ka shumë më tepër se sa mendoni.

 
Putini do të shkojë në zgjedhje si një kandidat i pavarur
Jeta

Putini do të shkojë në zgjedhje si një kandidat i pavarur

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha dje se ai do të kandidojë si kandidat i pavarur në zgjedhjet e ardhshme presidenciale në mars të vitit të ardhshëm.

 
E vërteta brutale për lumturinë në shoqërinë moderne
Kultura

E vërteta brutale për lumturinë në shoqërinë moderne

Çfarë do të thotë lumturia për ju?

 
Fakultetet.al©2014