Tags: Aeroplan Faqe: 1 Nga 1

Për herë të parë projektohet aeroplani pa dritare

Për herë të parë projektohet aeroplani pa dritare

Aeroplanëve do t’u hiqen dritaret, për të zvogëluar peshën dhe rritur shpejtësinë

Më shumë »
Një fluturim i vonuar i aeroplanit për shkak të një barazimi matematikor

Një fluturim i vonuar i aeroplanit për shkak të një barazimi matematikor

Një fluturim nga Filadelfia në Sirakjus, Njujork, u vonua dy orë pasi një grua i është ankuar ekipazhit që burri i ulur pranë saj është terrorist i cili ka shkruar një shifër terroriste në letër.

Më shumë »
Stjuardesi më qesharak në botë!

Stjuardesi më qesharak në botë!

Stjuardesi më qesharak në botë!

Më shumë »
A e dini se cili është fluturimi më i gjatë komercial në botë?

A e dini se cili është fluturimi më i gjatë komercial në botë?

Aviokompania më e madhe në Lindjen e Afërt së shpejti do ta ketë fluturimin më të gjatë komercial në botë.

Më shumë »
Videoja e parë që do të projektohet mbi një re

Videoja e parë që do të projektohet mbi një re

Videon që do ta shihni më poshtë nuk është 3D. Në fakt, nuk është as me ngjyrë të plotë. Por kjo nuk është me rëndësi sepse kjo video është e para që projektohet nga aeroplani në re.

Më shumë »
U shpall një video e inçizuar para fluturimit të fundit të Amelia Erhartit

U shpall një video e inçizuar para fluturimit të fundit të Amelia Erhartit

Amelia Erhart është njëra prej aviatorëve më të njohur në histori. Aeroplani i saj asnjëherë nuk u gjet, ai u zhduk gjatë provës së saj për të fluturar rreth botës në vitin 1937.

Më shumë »
Spjegimi i vetëm logjik për zhdukjen e fluturimit të "Malasya Airlines"

Spjegimi i vetëm logjik për zhdukjen e fluturimit të "Malasya Airlines"

Piloti i aeroplanit që u zhduk para më tepër se një viti ndoshta ka rrënuar atë në oqean. Një teori e re tregon që aeroplani me 239 udhëtarë nuk u gjet sepse nuk ka mbetur asnjë pjesë e tij pas fatkeqësisë.

Më shumë »
Fluturime të aeroplanëve që janë zhdukur në mënyrë misterioze

Fluturime të aeroplanëve që janë zhdukur në mënyrë misterioze

Një vit pas zhdukjes së fluturimit 370 nga "Malasya Airlines", kërkimi ende vazhdon.

Më shumë »
Si duket ulja e aeroplanit kur frryn errë?

Si duket ulja e aeroplanit kur frryn errë?

Asnjë pilot nuk është më i lumtur se sa kur detyrohet të zbresë avionin në rraste kur fryn errë...

Më shumë »
Si ndërtohen Aeroplanët?

Si ndërtohen Aeroplanët?

Ndërtimi i një avioni pasagjerësh është proces i vështirë dhe i komplikuar.

Më shumë »
Çfarë bëjnë rusët kur fluturimi i tyre është shtyrë?

Çfarë bëjnë rusët kur fluturimi i tyre është shtyrë?

Kjo duket si një shaka, por kjo ka ndodhur me të vërtetë në aeroportin "Igarka" në Arktik.

Më shumë »
Si të udhëtoni më lirë me aeroplan?

Si të udhëtoni më lirë me aeroplan?

Të gjithë e kemi pasur atë kërkim të lodhshëm të fluturimit më të lirë për ndonjë destinacion. "Thrifty nomads" përdorin përvojën e tyre të udhëtimit për të na dhënë disa këshilla në lidhje me këtë.

Më shumë »
Pjesa e aeroplanit të cilën ne asnjëher nuk e shohim...

Pjesa e aeroplanit të cilën ne asnjëher nuk e shohim...

Pa marrë parasysh se sa herë kemi udhëtuar me aeroplan,

Më shumë »
Aviokompanitë më të sigurta në botë

Aviokompanitë më të sigurta në botë

A keni dëgjuar ndonjëherë për EVA Air? Ndoshta duhet t[i gjeni në internet - ata janë ndër 10 aviokompanitë më të sigurta në botë? Më e sigurta është Qantas, aviokompani australiane.

Më shumë »
Kur është koha më e mirë për të blerë biletë aeroplani?

Kur është koha më e mirë për të blerë biletë aeroplani?

Sipas më shumë burimeve, koha më e mirë për ta rezervuar fluturimin është rreth 7 javë para aterimit. Një pjesë e madhe e udhëtarëve besojnë në oferta last minute. Sipas hulumtimevetë reja, asnjëherë nuk duhet ta rezervoni biletin tuaj në dy javët e fundit para fluturimit, një gabim që e bëjnë 36% e përdoruesve të CheapAir.

Më shumë »
E vërteta për fluturimin MH370

E vërteta për fluturimin MH370

E vërteta është që aeroplani MH370 nuk u zhduk. Për këtë rast veçse ekziston një film dokumentar në të cilin shqyrtohen ngjarjet që kanë ndodhur në minutat qëkur Boeingu ka ndërprerë komunikimin me përgjegjësit në aeroport.

Më shumë »
U shmang një fatkeqësi e tmerrshme ajrore në SHBA

U shmang një fatkeqësi e tmerrshme ajrore në SHBA

Muajin e kaluar është shmangur një fatkeqësi e tmerrshme ajrore. Bëhet fjalë për 45 metra largësi mes dy aeroplanëve, shpall Agjensia Nacionale për siguri gjatë vozitjes në SHBA.

Më shumë »
Avio-kompanitë të cilave duhet t'u shmangeni sipas BE

Avio-kompanitë të cilave duhet t'u shmangeni sipas BE

Bashkimi Evropian bëri një listë të zezë të avio-kompanive të cilat janë të ndaluara në shtetet anëtare. Sipas listës, avio-kompanitë më të këqia ndodhen në Afrikë, ndërsa më së shumti duhet tju ikim avio-kompanive në Gabon dhe Kirgistan.

Më shumë »
E mëparshme 1 E ardhshme