Teknologji Faqe: 7 nga 40

Rusia paraqiti avion të ri të pasagjerëve

Rusia paraqiti avion të ri të pasagjerëve

Avioni ishte prodhuar nga kompania "IRKUT" pjesë e korporatave të bashkuara të shtetit për të prodhuar avionë.

Më shumë »
Franca ka krijuar një aplikacion në rast të shpërthimeve bombastike

Franca ka krijuar një aplikacion në rast të shpërthimeve bombastike

Franca ka krijuar një aplikacion në rast të shpërthimeve bombastike

Më shumë »
Si celularët po ndryshojnë botën?

Si celularët po ndryshojnë botën?

Nga 7 miliarda njerëz në botë, 6 miliarda kanë celular. Ky është një fakt shokues, sepse vetëm 4,5 miliarda njerëz kanë qasje ndaj një tualeti. Si e ndryshon celulari jetën tonë?

Më shumë »
Si t'i fshini inçizimet tuaja që Google i ruan?

Si t'i fshini inçizimet tuaja që Google i ruan?

Një fakt interesant: gjithmonë kur kërkoni duke përdorur zërin, "Google" e inçizon këtë.

Më shumë »
Si përdorimi i telefonisë mobile ndikon tek ju?

Si përdorimi i telefonisë mobile ndikon tek ju?

Përkundër hulumtimeve me rezultatet e dobëta, shkencëtarët e dinë se telefonat celular nuk shkaktojnë kancer.

Më shumë »
Nëse nuk instaloni këtë aplikacion, "Facebook" do t'i fshijë fotografitë tuaja të sinkronizuara

Nëse nuk instaloni këtë aplikacion, "Facebook" do t'i fshijë fotografitë tuaja të sinkronizuara

Rrjeti social "Facebook" filloi të dërgojë mesazhe përdoruesve të vet, me të cilat i nxit të fillojnë me instalimin e "Moments", aplikacion që u shfaq në korrik të vitit të kaluar dhe që u mundëson përdoruesve të shpërndajnë fotografi me shoqërinë e tyre në mënyrë private.

Më shumë »
Janë hakuar profilet e Mark Zuckerberg në "Twitter" , "Instagram" , "Pinterest"

Janë hakuar profilet e Mark Zuckerberg në "Twitter" , "Instagram" , "Pinterest"

Themeluesi i "Facebook", Mark Zuckerberg ka kohë që është në shënjestër nga hakerat që arritën të sulmojnë disa nga profilet e tij sociale.

Më shumë »
Cili është kuptimi që qëndron pas termit WI-FI?

Cili është kuptimi që qëndron pas termit WI-FI?

Termi Wi-fi nuk ka ndonjë kuptim. Nuk është as një akronim.

Më shumë »
Zukerbergu shpalli opsionin e ri të "Facebook"-ut

Zukerbergu shpalli opsionin e ri të "Facebook"-ut

Tani mund ta përdorni opsioni ne ri të "Facebook" - fotografi panoramike prej 360 shkallëve me telefonin tuaj. Opsioni i ri u lajmërua nëpërmnjet profilit të Zukerbergut.

Më shumë »
Elon Musk:Njeriu do të udhëtojë në Mars në dekadën e ardhshme

Elon Musk:Njeriu do të udhëtojë në Mars në dekadën e ardhshme

Elon Musk nuk ka për qëllim hënën, ai synon drej Marsit. Ai shpreson se njerëzit do të udhëtojnë atje në më pak se dhjetë vjet.

Më shumë »
Së shpejti mbërrijnë pajisje për mbushjen e telefonit celular pa tel

Së shpejti mbërrijnë pajisje për mbushjen e telefonit celular pa tel

Supozohet se iPhone 7 do të përshtatet për mbushje baterie pa tel, por shpikja e re e kompanisë "Mophie" mund të mbushë me bateri edhe dhe modele të vjetra si iPhone 6.

Më shumë »
Telefoni i mençur më argëtues- mund të flasë, të luajë dhe të shëtitet

Telefoni i mençur më argëtues- mund të flasë, të luajë dhe të shëtitet

Shumë ka ndryshuar që nga smartphoni i parë që është bërë për ato faqe që ne përdorim sot.

Më shumë »
Plani i Amazonit që të mundë Youtube

Plani i Amazonit që të mundë Youtube

"Amazon", tashmë është duke konkurruar me "Netflix", me atë që ofron përdoruesve të shikojnë filma dhe seri.

Më shumë »
Çfarë e bën flutirimin kaq të shtrenjtë?

Çfarë e bën flutirimin kaq të shtrenjtë?

A e bëjnë fluturimin të shtrenjtë lëndët djegëse? Jo, edhe aq!

Më shumë »
Koncept revolucionar i transportit publik në Kinë

Koncept revolucionar i transportit publik në Kinë

Ky koncept futuristik kinez i autobusit ka për qëllim përmirësimin e transportit publik në vend.

Më shumë »
Motori i parë i vizatuar në 3D

Motori i parë i vizatuar në 3D

Tom Enders, kreu i kompanisë së famshme të aviacionit "Airbus", njoftoi risinë e tyre të fundit - motor i parë 3D i shtypur dhe prodhuar nga dega gjermane "APWorks".

Më shumë »
Së shpejti nga Londra në Sidnei në vetëm dy orë

Së shpejti nga Londra në Sidnei në vetëm dy orë

Shkencëtarët nga Departamenti Australian i Mbrojtjes kanë nisur me sukses anijen hipersonike që udhëtonë shtatë herë e gjysmë më shpejt se zëri.

Më shumë »
Si të parandaloni që Google të mbajë mend gjithçka që kërkoni?

Si të parandaloni që Google të mbajë mend gjithçka që kërkoni?

Në qoftë se ju nuk doni që "Google" të mbaj mend çdo lëvizje tuaj online, ju mund të shpëtoni nga ky spiun virtual.

Më shumë »
Bota fitoi avokatin e parë-robot

Bota fitoi avokatin e parë-robot

Firma avokate amerikane "Baker & Hostetler" fitoi një punëtor të ri.

Më shumë »
"Twitter" më në fund do të sjellë ndryshimin e shumëpritur

"Twitter" më në fund do të sjellë ndryshimin e shumëpritur

Më në fund arrin ndryshimi i shumëprritur në "Twitter" i cili do tua lehtësojë përdorimin e këtij rrjeti social.

Më shumë »