Shkenca Faqe: 6 nga 47

Gjeologët zbuluan një pjesë të oqeanit të humbur i cili ka ekzistuar para Atlantikut

Gjeologët zbuluan një pjesë të oqeanit të humbur i cili ka ekzistuar para Atlantikut

Toka nuk është planet aq i fortë sa e paramendojmë ne. Gjeologu Roj Granot i cili ligjëron në "Ben Gurion", Universitet në Izrael, thotë që ai ka zbuluar pllakën më të vjetër të fundit të detit në Tokë. Pllaka rreth 60.000 milje në katror e larguar nga korja e Tokës është fshehur nën Detin Mesdhe në lindje që 340 miliona vite.

Më shumë »
Parashikimi i Teslës nga viti 1926 i cili po realizohet sot

Parashikimi i Teslës nga viti 1926 i cili po realizohet sot

Pa dyshim, Nikola Tesla ka qenë njeri i së ardhmes. Ndoshta nuk ka mundur të udhëtojë në kohë, por mendja e tij ka qenë shumë më e përparuar në vitin 1926. Në fakt, para rreth 100 viteve, Tesla ka parashikuar telefonin e mençur.

Më shumë »
Kjo sipërmarrëse e re po shpëton botën nga mbeturinat plastike

Kjo sipërmarrëse e re po shpëton botën nga mbeturinat plastike

Pse shpenzojmë mjedisin tonë të shtrenjtë dhe resurset e tij duke krijuar me miliona shishe të plastikës për shampo, losion, kremëra dhe prodhime tjera kozmetike, kur 90% e këtyre prodhimeve është ujë? Pikërisht për këtë, Brien Vest ka dashur të gjejë diçka krejtsisht të re dhe të ndryshme ekologjike. Ajo ka krijuar linjën e prodhimeve, të quajtur Etik.

Më shumë »
Ringjallja nga të vdekurit duke përdorur qelizat burimore?

Ringjallja nga të vdekurit duke përdorur qelizat burimore?

Kjo është një teknologji e re dhe e paprovuar, e cila ju tregon se ky është një studim i diskutueshëm.

Më shumë »
Gjeniu 13-vjeçar i fizikës flet për ekzistencën e Zotit

Gjeniu 13-vjeçar i fizikës flet për ekzistencën e Zotit

Maksuell Lougan, fizian dhe sipërmarrës në moshën 13-vjeçare, është në rrugën e drejtë për ta bërë botën vend më të mirë për të jetuar.

Më shumë »
Si tingëllon heshtja prej -20 decibel?

Si tingëllon heshtja prej -20 decibel?

Fshehur thellë në ndërtimin e 88 në kampusin e "Microsoft", është zyrtarisht dhoma më e heshtur në botë.

Më shumë »
Venera dikur ka qenë e ngjashme me Tokën

Venera dikur ka qenë e ngjashme me Tokën

Venera dikur ka qenë planet ku jeta ka qenë e mundur, me oqeane dhe temperaturë të përshtatshme, para rreth 2 miliarda viteve, thonë shkencëtarët e NASA-së.

Më shumë »
A mund ta dëshmojmë ekzistencën e jashtëtokësorëve me ndihmën e matematikës?

A mund ta dëshmojmë ekzistencën e jashtëtokësorëve me ndihmën e matematikës?

Sa janë gjasat të gjejmë alienë dhe sa jemi afër takimit të tyre? Përgjigjia qëndron diku në këto dy barazime.

Më shumë »
Përtacia është shenjë e inteligjencës së lartë

Përtacia është shenjë e inteligjencës së lartë

Njerëzit e mençur kalojnë më tepër kohë të shtrirë duke mos bërë asgjë, sesa njerëzit më pak inteligjent, thotë një hulumtim i ri.

Më shumë »
Shkencëtarët arritën të kthejnë urinën në birrë

Shkencëtarët arritën të kthejnë urinën në birrë

Herën tjetër kur birra e ngrohtë ka "shijen si urinë", arsyeja është sepse me të vërtetë është e urinës.

Më shumë »
Ilon Mask planifikon ndërtimin e një gjiganti të pastër energjetik

Ilon Mask planifikon ndërtimin e një gjiganti të pastër energjetik

Paramendoni çdo shtëpi në botë me sistem për ruajtjen e energjisë ripërtrirëse i cili mbledh emisionet e çliruara nga panelet solare, duke përdorur atë energji të pastër për mbushjen e automjeteve elektrike.

Më shumë »
Qielli po n'a pregatit spektaklin Meteor

Qielli po n'a pregatit spektaklin Meteor

Nëse koha është e mirë, natën mes 11 dhe 12 gushtit qielli pa pritur po n'a pregatit spektaklin tonë më të bukur në dekadën e fundit.

Më shumë »
Shkencëtarët zbuluan pse gjarpërinjtë janë aq të gjatë

Shkencëtarët zbuluan pse gjarpërinjtë janë aq të gjatë

Gjarpërinjtë kanë trup të gjatë për shkak të një gjeni, tregojnë hulumtimet e reja. Gjeni i quajtur Oct4 i rregullon qelizat amë dhe ndikon mbi rritjen e pjesës së mesme të trupit të kurrizorëve.

Më shumë »
Gjallesë deti e vjetër 11.000 vjet magjeps shkencëtarët

Gjallesë deti e vjetër 11.000 vjet magjeps shkencëtarët

Nuk është sekret se disa kafshë në Tokë jetojnë shumë më gjatë se sa njerëzit.

Më shumë »
Ky vend mban sekretin kundër plakjes

Ky vend mban sekretin kundër plakjes

Zbulimet kundër plakjes janë gjetur rreth statujave të ishullit të Pashkëve e cila vazhdon për të bërë përshtypje tek hulumtuesit.

Më shumë »
Kur vullkani të "buzëqesh"

Kur vullkani të "buzëqesh"

Fotografitë nga vullkani Kilauea në Hawaii, gjithashtu tregojnë lavën e arritjes të oqeanit për herë të parë që nga viti 2013.

Më shumë »
Nëse njerëzit kolonizojnë Marsin, si do të evoluojmë?

Nëse njerëzit kolonizojnë Marsin, si do të evoluojmë?

Më 30 korrik, uebfaqja "Cracked.com" shpalli një animacion të shkurtër në kanalin e "YouTube" ku spjegon se pse udhëtimi në gjithësi është një ndër gjërat më të këqia që mund ti ndodhin trupit të njeriut.

Më shumë »
është gjetur antibiotik në vendin ku më së paku është pritur

është gjetur antibiotik në vendin ku më së paku është pritur

Shkencëtarët kanë zbuluar bakteret që jetojnë në hundën e njeriut dhe prodhon antibiotikë që mund të vrasin një nga patogjenet më të vështira për shkatërrim.

Më shumë »
Shikoni si duken dritat polare nga hapësira

Shikoni si duken dritat polare nga hapësira

Profesioni Astronaut ofron një numër të madh të përfitimeve - një nga këto është përvoja e mrekullueshme e vizitës së hapësirës.

Më shumë »