Shkenca Faqe: 4 nga 47

Çka ndodh nëse qëlloni me pistoletë në hapësirë?

Çka ndodh nëse qëlloni me pistoletë në hapësirë?

Në rast se gjërat keqësohen dhe bota shpërthenë në luftëra të vërteta të yjeve, është e mundur për të qëlluar me armë në hapësirë.

Më shumë »
Live nga stacioni i hapësirës NASA

Live nga stacioni i hapësirës NASA

Shikuesit kanë marrë pjesë edhe në 20-minuta video live në "Facebook" me pyetje interesante që përgjigjen astronautët.

Më shumë »
Si do të duket bota pas 30 vjet ?

Si do të duket bota pas 30 vjet ?

DARPA është një agjenci e Pentagonit e cila është kredituar me shumë inovacione në robotikë, internet, navigacion.

Më shumë »
Ku në botë bie më shumë shi?

Ku në botë bie më shumë shi?

Organizata Botërore Meteorologjike i ka evidenuar të dhënat e reshjeve në Tokë në vitin e largët 1851.

Më shumë »
Fizikanti britanik shpjegon: pse njerëzit nuk do të takojnë alienët?

Fizikanti britanik shpjegon: pse njerëzit nuk do të takojnë alienët?

Brian Cox është një fizikan i njohur britanik.

Më shumë »
Shkencëtarët krijuan një video nga e cila njerëzit bëjnë halucinacione

Shkencëtarët krijuan një video nga e cila njerëzit bëjnë halucinacione

Hulumtuesit pohojnë se kanë gjetur një mënyrë për të nxitur halucinacione në njerëz të shëndetshëm, pa përdorimin e drogës.

Më shumë »
Nasa konfirmon se toka ka një hënë të re

Nasa konfirmon se toka ka një hënë të re

Kohët e fundit është zbuluar një hënë e re që rrotullohet rreth Tokës, më pak se ajo që është e njohur tashmë.

Më shumë »
Shkencëtari rus injektohet me 3,5 milionë baktere të vjetra

Shkencëtari rus injektohet me 3,5 milionë baktere të vjetra

Që nga kohët e lashta njerëzit përpiqen për të gjetur "burimin e rinisë". Por, a është me të vërtetë edhe teorikisht?

Më shumë »
Si do të duket bota për 500 vjet?

Si do të duket bota për 500 vjet?

Astrofizikanti i njohur amerikan Neil Degrgas Tyson zbuloi për revistën Business Insider se si mund të duket bota për 500 vjet.

Më shumë »
Përparime teknologjike Revolucionare

Përparime teknologjike Revolucionare

Ky Indian përpiqet me risitë e tij për të ndihmuar botën dhe tani ka arritur ta bëjë këtë.

Më shumë »
Teoria e Stephen Hawking në 150 sekonda

Teoria e Stephen Hawking në 150 sekonda

Fizikani legjendar teorik dhe kozmolog Stephen Hawking është një nga shkencëtarët më të mëdhenj në historinë e njerëzimit.

Më shumë »
NASA do të publikojë zbulim sensacional

NASA do të publikojë zbulim sensacional

Agjencia e hapësirës NASA njoftoi javën e kaluar se të hënën më 26 shtator në 16 pm koha jonë zbuloi një zbulim të habitshëm në lidhje me aktivitetet e akullt të hënës Europa Jupiter.

Më shumë »
Atlas përfundimar i trurit

Atlas përfundimar i trurit

Kontinentet dhe rrugët i kemi në hartat e Google, por truri i njeriut ka atlas digjital dhe version të modernizuar.

Më shumë »
"Tesla" do ta shpallë çatinë solare muajin e ardhshëm

"Tesla" do ta shpallë çatinë solare muajin e ardhshëm

Çatia solare e kompanisë "Tesla" po vjen. Drejtori ekzekutiv Ilon Mask deklaroi që kompania do ta shpallë çatinë solare më 28 tetor në San Francisko. Ajo do të jetë e integruar me versionin më të ri të baterisë "Powerwall 2.0" dhe mbushësit nga Tesla.

Më shumë »
U ndërtua njëri ndër teleskopet më të mëdhenj në botë

U ndërtua njëri ndër teleskopet më të mëdhenj në botë

Në Kinë po përfundohet ndërtimi i një ndër teleskopeve më të

Më shumë »
Këta njerëz dinë se si përjetohet një tërmet 7.5 gradë

Këta njerëz dinë se si përjetohet një tërmet 7.5 gradë

Tërmeti është një nga fatkeqësitë më të mëdha natyrore që mund t'i ndodhë njerëzimit.

Më shumë »
Si fluturojnë insektet?

Si fluturojnë insektet?

Shumë keq që kjo nuk është e dukshme me sy të lirë, por për fat të mirë dikush ka filmuar dhe bëri një version zbavitës.

Më shumë »
Si është krijuar shenja matematikore "=" ?

Si është krijuar shenja matematikore "=" ?

Shenja matematikore për barabartë tani është e pranuar kudo, dhe është interesante që shpikja e saj është nxitur nga emocionet mjaft negative të një matematikani.

Më shumë »
Rrufeja më e gjatë i habiti shkencëtarët

Rrufeja më e gjatë i habiti shkencëtarët

Shkencëtarët kanë parë një rrufe 321,1 kilometra e gjatë, që është pothuajse e barabartë me largesën nga Njujorku në Uashingon. Kjo është rrufeja më e gjatë e regjistruar deri më tani. Ajo është shfaqur në qiellën e Oklahomës në vitin 2007, por Organizata botërore meteorologjike tani oficialisht e shpalli si rrufenë më të gjatë deri më tani.

Më shumë »