Shkenca Faqe: 3 nga 47

Shkencëtarët kanë krijuar një lloj të ri të çelikut, më i forti deri më tani

Shkencëtarët kanë krijuar një lloj të ri të çelikut, më i forti deri më tani

Shkencëtarët janë përpjekur të imitojë marrjen e çelikut në një mënyrë të ngjashme, sipas një studimi të publikuar në revistën Science.

Më shumë »
Qëndrimi më shumë se 3 orë para ekranit rrit rrezikun e diabetit

Qëndrimi më shumë se 3 orë para ekranit rrit rrezikun e diabetit

Duke kaluar në frontin e një ekran për më shumë se tre orë në ditë rrit rrezikun e diabetit tip 2 në fëmijët, shkruan "The Guardian".

Më shumë »
Çfarë do të ju ndodhë në qoftë se nuk pini ujë?

Çfarë do të ju ndodhë në qoftë se nuk pini ujë?

Rënie të energjisë, lëkurë të thatë, puna e ngadaltë e trurit janë vetëm disa nga gjërat që do të ju ndodhin në qoftë se ju nuk pini ujë.

Më shumë »
Shkencëtarët aksidentalisht kanë zbuluar bretkocën e parë fluoreshente

Shkencëtarët aksidentalisht kanë zbuluar bretkocën e parë fluoreshente

Nën dritën normale, një bretkocë e gjelbërt dhe me njolla të kuqe, por UV rrezet bretkocë shëndrisin me një drite jeshile fluoreshente.

Më shumë »
Si BBC bën që Planet Earth të duket si film Holivudian?

Si BBC bën që Planet Earth të duket si film Holivudian?

çfarë teknologjie fshihet pas këtij dokumentari të njohur? Si e komentoni ju këtë?

Më shumë »
Sa jemi të vogël ne krahasim me universin?

Sa jemi të vogël ne krahasim me universin?

Fjalimi interesant i Alex Hofeldt për TED me vlerë për t'a parë.

Më shumë »
Kërkimi për eksoplanet të ri mund të jetë në duart e lojtarëve të "EVE Online"

Kërkimi për eksoplanet të ri mund të jetë në duart e lojtarëve të "EVE Online"

Kërkimi për eksoplanet të ri mund të jetë në duart e lojtarëve të "EVE Online"

Më shumë »
Përhapja e pandemive dhe parandalimi i tyre në të ardhmen

Përhapja e pandemive dhe parandalimi i tyre në të ardhmen

Në botën tonë të globalizuar, një person i infektuar mund të hip në një avion dhe të bëj përhapjen e virusit në të gjitha kontinentet.

Më shumë »
Pse nuk kemi dëshmi të jetës jashtëtokësore?

Pse nuk kemi dëshmi të jetës jashtëtokësore?

Duke pasur parasysh numrin e planeteve në univers që janë shumë më të vjetër se Toka, pse nuk e kemi një përgjigje se a ekziston jeta jashtëtokësore?

Më shumë »
Shkencëtarët kanë krijuar një material të ri - shkuma më efektive në botë

Shkencëtarët kanë krijuar një material të ri - shkuma më efektive në botë

Shkencëtarët kanë treguar se hartimi i materialit të tyre 3D është struktura e parë e këtij lloji e cila arrin kufirin teorik të fortësisë.

Më shumë »
Zbulimet e heliumit që do të ndryshojnë librat e Kimisë

Zbulimet e heliumit që do të ndryshojnë librat e Kimisë

Heliumi edhe ose konfigurohet në thelb dhe është substancë e qëndrueshme kimike para se ai ishte i njohur që mund të krijojnë lidhje me atomet e elementeve të tjera.

Më shumë »
Mark Zuckerberg do të financojë shkencëtarë për të gjetur shërim për të "gjitha sëmundjet"

Mark Zuckerberg do të financojë shkencëtarë për të gjetur shërim për të "gjitha sëmundjet"

Plani ambicioz i Mark Zuckerberg për trajtimin dhe kurimin e të gjitha sëmundjeve është zgjatur për një hap përpara - ai tha se do të financojë shkencëtarët në pesë vitet e ardhshme.

Më shumë »
Nasa kërkon nga publiku të vendosë se çfarë fotografi të fotografone nga Jupiteri

Nasa kërkon nga publiku të vendosë se çfarë fotografi të fotografone nga Jupiteri

Fluturuesja e NASA-s "Juno" është aktualisht në orbitë rreth Jupiterit, ku krijon imazhe spektakolare duke studiuar këtë planet gjigand.

Më shumë »
Ore e Psikologjisë: Çfarë domethënie kanë "emojis"?

Ore e Psikologjisë: Çfarë domethënie kanë "emojis"?

Ne të gjithë i përdorim, por pse? Hank Grin nga SciShow na shpjegon psikologjinë që fshihet pas "emojis".

Më shumë »
9 "cool" eksperimente me energji elektrike statike

9 "cool" eksperimente me energji elektrike statike

Diçka që ju mund të u'a tregoni miqtve tuaj ...

Më shumë »
Çfarë ndodh kur ju përzierni azotit të lëngshëm dhe Pepsi?

Çfarë ndodh kur ju përzierni azotit të lëngshëm dhe Pepsi?

Eksperiment i vogël shkencor që vlen të shikohet - Çfarë ndodh kur objektet e përditshme i përziejme me azot të lëngshëm?

Më shumë »
E mrekullueshme:Ja si duket universi në një fotografi

E mrekullueshme:Ja si duket universi në një fotografi

Shkencëtarët vlerësojnë se universi është rreth 13.8 miliardë vjet më parë.

Më shumë »
NASA ka nevojë për ndihmën tuaj!

NASA ka nevojë për ndihmën tuaj!

NASA kërkon ndihmë nga qytetarët në projektin e tyre të ri.

Më shumë »
10 eksperimente të mahnitshme shkencore

10 eksperimente të mahnitshme shkencore

Mos u përpiqni të provoni ato në shtëpi, por ja vlen të shikohen.

Më shumë »
Çka ndodh nëse qëlloni me pistoletë në hapësirë?

Çka ndodh nëse qëlloni me pistoletë në hapësirë?

Në rast se gjërat keqësohen dhe bota shpërthenë në luftëra të vërteta të yjeve, është e mundur për të qëlluar me armë në hapësirë.

Më shumë »