Shkenca Faqe: 2 nga 47

Japonezët prodhojnë energji elektrike nga oqeani!

Japonezët prodhojnë energji elektrike nga oqeani!

Me këtë eksperiment ata arritën të prodhonin deri në 30 kilovat energji elektrike.

Më shumë »
Telefoni ka rregjistruar gjithçka duke u rrezuar avioni

Telefoni ka rregjistruar gjithçka duke u rrezuar avioni

Një piloti i ka rra telefoni celular nga avioni, përderisa kamerën e ka pasur të ndezur. Telefoni regjistroi gjithë rënien dhe "mbijetoi".

Më shumë »
Pasqyre në xhungël - si reagojnë kafshët?

Pasqyre në xhungël - si reagojnë kafshët?

Ne tashmë e dimë se si reagon personi kur sheh reflektimin në një pasqyrë.

Më shumë »
Si kafeja na mban zgjuar?

Si kafeja na mban zgjuar?

Bota konsumon më shumë se 100.000 metra kub kafe në vit.

Më shumë »
8 eksperimente me akull

8 eksperimente me akull

Ne nuk ju rekomandojmë të provoni në shtëpi, veçanërisht në qoftë se ju jeni të ngathët.

Më shumë »
Regjistrimi i një nga fenomeneve më të rralla në tokë

Regjistrimi i një nga fenomeneve më të rralla në tokë

Dyzet vjecari David Finlej nga Australia regjistroi një fenomen tw rrallë i njohur si "xhuxha te kuq"

Më shumë »
Bëhuni gati për spektaklin qiellor në gusht!

Bëhuni gati për spektaklin qiellor në gusht!

Thuhet se kjo do të jetë një mundësi unike për të përjetuar këtë spektakël natyror sepsespektakli tjeter me një intensitet të ngjashme pritet pas 96 vjetësh.

Më shumë »
çfarë është e fshehur në bumerangun më të shtrenjtë të botës?

çfarë është e fshehur në bumerangun më të shtrenjtë të botës?

çfarë është e fshehur në bumerangun më të shtrenjtë të botës?

Më shumë »
12 iluzionet që do të ju bëjnë të ndjeheni ose budalla, ose një gjeni

12 iluzionet që do të ju bëjnë të ndjeheni ose budalla, ose një gjeni

Çdo gjë varet se si ju e shihni. Në cilin grup ju do t'a gjeni veten?

Më shumë »
Pse gjermanët mund të shprehin fjalë që askush tjetër nuk mund t'i thotë?

Pse gjermanët mund të shprehin fjalë që askush tjetër nuk mund t'i thotë?

Pse gjermanët mund të shprehin fjalë që askush tjetër nuk mund t'i thotë?

Më shumë »
Si do të duken njerëzit për 1000 vjet?

Si do të duken njerëzit për 1000 vjet?

Ndryshimet në trupin tonë kurrë nuk pushojne.

Më shumë »
NASA publikoi një video nga pikëpamje të afërt që na u desh të shohim prej Saturnit

NASA publikoi një video nga pikëpamje të afërt që na u desh të shohim prej Saturnit

NASA publikoi një video nga pikëpamje të afërt që na u desh të shohim prej Saturnit

Më shumë »
6 detyra me vrasje: Sa do t'i zgjidhni?

6 detyra me vrasje: Sa do t'i zgjidhni?

Nëse ju mendoni se keni sy të mirë për detaje dhe doni të jeni Sherlock tjetër, provoni këto detyra.

Më shumë »
Zgjidhja e problemit për qeset plastike

Zgjidhja e problemit për qeset plastike

Shkencëtarët në Itali mund të kenë gjetur zgjidhje të vogël për një problem të madh: gjetën një krimb që ha qese plastike.

Më shumë »
Fizikanti hedh poshtë mitin e Trekëndëshit të Bermudës

Fizikanti hedh poshtë mitin e Trekëndëshit të Bermudës

Disa studiues besojnë se anijet e humbura në të ashtuquajturin "Bermuda Triangle" sigurisht jane zhdukur në flluska metani nga shpërthimi i gazit nëndetar.

Më shumë »
5 fenomene misterioze në qiell, të kapura me një aparat fotografik

5 fenomene misterioze në qiell, të kapura me një aparat fotografik

Qielli e di të jetë i mrekullueshëm, por nganjëherë edhe i frikshëm.

Më shumë »
Studimet kanë konfirmuar: Në piramidat e Bosnjes ka energji të dobishme

Studimet kanë konfirmuar: Në piramidat e Bosnjes ka energji të dobishme

Korotkov ka eksploruar vendet e tunelet të nëndheshme tek piramidat barabarta e Diellit dhe Hënës, dhe timulusot tek Vratnica.

Më shumë »
Shkencëtarët kanë krijuar një lloj të ri të çelikut, më i forti deri më tani

Shkencëtarët kanë krijuar një lloj të ri të çelikut, më i forti deri më tani

Shkencëtarët janë përpjekur të imitojë marrjen e çelikut në një mënyrë të ngjashme, sipas një studimi të publikuar në revistën Science.

Më shumë »
Qëndrimi më shumë se 3 orë para ekranit rrit rrezikun e diabetit

Qëndrimi më shumë se 3 orë para ekranit rrit rrezikun e diabetit

Duke kaluar në frontin e një ekran për më shumë se tre orë në ditë rrit rrezikun e diabetit tip 2 në fëmijët, shkruan "The Guardian".

Më shumë »
Çfarë do të ju ndodhë në qoftë se nuk pini ujë?

Çfarë do të ju ndodhë në qoftë se nuk pini ujë?

Rënie të energjisë, lëkurë të thatë, puna e ngadaltë e trurit janë vetëm disa nga gjërat që do të ju ndodhin në qoftë se ju nuk pini ujë.

Më shumë »