Shkenca Faqe: 1 nga 47

Zbulohen qelizat që shkaktojnë metastazat në tru, njiheshin si barriera mbrojtëse

Zbulohen qelizat që shkaktojnë metastazat në tru, njiheshin si barriera mbrojtëse

Zbulimi i fundit nga mjekët e Spitalit të Torinos dhe atij të Madridit pas një studimi ka arritur në këtë konkluzion të rëndësishëm

Më shumë »
Urani mban erë si vezët e prishura

Urani mban erë si vezët e prishura

Shtresa e lartë e Uranit është kryesisht sulfur hidrogjeni

Më shumë »
Kush i zbuloi numrat?

Kush i zbuloi numrat?

Këta numra për herë të pare i prezentoi shkenctari matematicieni i famshëm Al-Havarizmi.

Më shumë »
Pyjet e Amazonës në prag të kolapsit!

Pyjet e Amazonës në prag të kolapsit!

Pyjet në botë po zvogëlohen. Për vite ata kanë duruar shumë ndikime njerëzore.

Më shumë »
Çfarë ndodhë nëse hapni derën e avionit gjatë fluturimit?

Çfarë ndodhë nëse hapni derën e avionit gjatë fluturimit?

Informacion që duhet të dini. Dhe pa u përpjekur për të kryer eksperimentin.

Më shumë »
Kush e shpiku metodën shkencore?

Kush e shpiku metodën shkencore?

Ai lindi në Basra, të sotmin Irak, rreth vitit 965, dhe në fillim të shekullit të 11-të ai u zhvendos në Kajro.

Më shumë »
Fenomeni më i bukur në univers: BLAZAR

Fenomeni më i bukur në univers: BLAZAR

Cila është gjëja më e fuqishme në univers? Ylli? Supernova? Vrima e zezë? - asnjë nga këto gjëra nuk mund të krahasohet me pabesueshmërinë epike, xhaketën sportive (BLAZAR).

Më shumë »
Ky mund të jetë materiali më i fortë dhe më i lehtë i Tokës

Ky mund të jetë materiali më i fortë dhe më i lehtë i Tokës

Për vite, studiuesit e dinë se karboni, kur redaktohet në një farë mënyre, mund të jetë shumë i fortë, siç është grafeni.

Më shumë »
Mënyra fascinante se si sytë e kaltërt e marrin ngjyrën

Mënyra fascinante se si sytë e kaltërt e marrin ngjyrën

Sytë e tu nuk janë blu (ose jeshile) sepse përmbajnë qeliza pigmentuese. Ngjyra e tyre është në fakt strukturore dhe përfshin fizikë mjaft interesante.

Më shumë »
Zbuloni si flenë kafshët e ndryshme

Zbuloni si flenë kafshët e ndryshme

Gjumi është universal në mbretërinë e kafshëve, por çdo lloj kafshësh fle në një mënyrë të ndryshme dhe shpesh misterioze.

Më shumë »
Shkencëtarët kroatë në hap për të arritur trajtimin e kancerit të mushkërive të bardha

Shkencëtarët kroatë në hap për të arritur trajtimin e kancerit të mushkërive të bardha

Procesi ka ardhur në një fazë ku barnat janë gati për përdorim dhe do të fillojë të zbatohen në Kroaci.

Më shumë »
Cila fytyrë është më e lumtur?

Cila fytyrë është më e lumtur?

Me sa duket karaktere identike, vetëm me linja të lakuara të kundërta. Megjithatë, nëse shihni mirë, një personazh është më i lumtur se tjetri.

Më shumë »
Si të fryni hundët tuaja?

Si të fryni hundët tuaja?

Meqë tashme jemi në stinën e dimrit, gripet dhe ftohjet janë më të shpeshta.

Më shumë »
Pse ndonjëherë na duket sikur halucojmë para se të flejmë?

Pse ndonjëherë na duket sikur halucojmë para se të flejmë?

Sigurisht ju ka ndodhur që të keni pasur dite te ngarkueshme,dhe para se të bini në gjumë, shfaqen figura të të gjitha ngjarjeve dhe veprimtarive dhe ju po zini mendjen.

Më shumë »
A e dini se si do të dukej toka nëse uji do të dilte nga oqeanet?

A e dini se si do të dukej toka nëse uji do të dilte nga oqeanet?

Për të gjithë ata që kanë ikur nga klasa e gjeografisë, Rënia Mariane është pika më e thellë në oqean, e vendosur në Paqësorin perëndimor, në lindje të Ishujve Marian.

Më shumë »
Janë gjetur mumje të vjetra 99 milion vjet të robëruara në Qelibar

Janë gjetur mumje të vjetra 99 milion vjet të robëruara në Qelibar

Shumë njerëz janë të njohur me historinë e "Çiftit Jurassic", një film i bazuar në një seri librash dhe drejtuar nga Steven Spielberg në vitet 1990.

Më shumë »
Kurioziteti përmirëson kujtesën

Kurioziteti përmirëson kujtesën

Një studim i vitit 2014 tregoi se kur njerëzit janë kuriozë për një çështje të caktuar, ata mësojnë dhe kujtojnë më shumë për të se për disa gjëra të tjera.

Më shumë »
Pse lëndimet që marrim gjatë ditës shërohen më shpejt se lëdimet e natës?

Pse lëndimet që marrim gjatë ditës shërohen më shpejt se lëdimet e natës?

Lëndimet që ne marrim gjatë ditës shërohen më shpejt 60 për qind, në krahasim me ato që ndodhin gjatë natës, thonë shkencëtarët.

Më shumë »
Kënga që i bën fëmijët të lumtur

Kënga që i bën fëmijët të lumtur

Caspar Adim, një ekspert në zhvillimin e fëmijës, dhe Lauren Stewart, një psikolog i muzikës pas kenges e cila është provuar shkencërisht për foshnjat e lumturisë.

Më shumë »
Zona misterioze "Zona e hijes" në oqeanin paqësor

Zona misterioze "Zona e hijes" në oqeanin paqësor

"Zona e hijes" është rreth 2 kilometra poshtë sipërfaqes në një humnerë oqeanike, ku uji i "bllokuar" daton në shekullin e 4-të.

Më shumë »
E mëparshme 1234567 ... 47 E ardhshme