Shëndet Faqe: 7 nga 13

Ekspertët dëshmuan që kilogramët nuk kanë rëndësi për pamjen

Ekspertët dëshmuan që kilogramët nuk kanë rëndësi për pamjen

Indeksi për masë trupore llogaritet si masë për formë të mirë të trupit, por trupi i femrës ka ndërtim të llojllojshëm. Një fotografi i shfaq gjërat nga një këndvështrim tjetër.

Më shumë »
Makthet janë në fakt të dobishme për shëndetin tonë mendor

Makthet janë në fakt të dobishme për shëndetin tonë mendor

Çdokujt prej nesh sigurisht na ka ndodhur të paktën një herë të ëndërrojmë që po biem, që dikush na ndjek ose na ret, dhe pastaj zgjohemi në gjendje të panikës.

Më shumë »
Shenjat e fshehura të depresionit

Shenjat e fshehura të depresionit

Shumë njerëz vuajnë nga depresioni dhe nuk janë të vetëdijshëm për këtë.

Më shumë »
Disa këshilla për shëndetin

Disa këshilla për shëndetin

Ç’duhet te beje nje njeri per te mbajtur ne forme trupin e tij?

Më shumë »
Bëni shampo në shtëpi që do të përshpejtojnë rritjen e flokëve

Bëni shampo në shtëpi që do të përshpejtojnë rritjen e flokëve

Nëse ju jeni një nga ato femra që doni që flokët tuaj të rriten shpejtë , atëherë është koha për të ndryshuar shampon që ju përdorni.

Më shumë »
Vendosni këmbët tuaja në qumësht dhe sode buke. Pas rezultateve, do të provoni dhe ju

Vendosni këmbët tuaja në qumësht dhe sode buke. Pas rezultateve, do të provoni dhe ju

është verë është këmbët tona janë të ekspozuara në shumë aspekte falë sandaleve dhe takeve të lartë që ne i adhurojmë.

Më shumë »
Dhimbje kronike në qafë - sëmundja e epokës digjitale

Dhimbje kronike në qafë - sëmundja e epokës digjitale

Pa marrë parasysh se a bëhet fjalë për dërgimin e mesazheve, rrjetet sociale ose vidolojëram, fëmijët sot vazhdimisht janë në kompjuter, tablet, iPad, telefon dhe çdo gjë që ka ekran.

Më shumë »
Ushtrime për duar për ata që punojnë në kompjuter

Ushtrime për duar për ata që punojnë në kompjuter

Pa dallim prej moshsës, shumica prej nesh kalojmë shumë kohë në kompjuter, pa marrë parasysh a bëhet fjalë për punë ose për fakultet. Në videon që vijon demonstrohen ushtrime të shkurtra që ndihmojnë në çlirimin e tensionit të qëndrimit të gjatë në kompjuter.

Më shumë »
Pse kafja na mban zgjuar?

Pse kafja na mban zgjuar?

Kafja përmban mbi 200 substanca të ndryshme, si yndyrna, karbohidrate dhe proteina. Përbërja më e rëndësishme që të gjithë e njohim është kafeina. Në kafeinë ka karbon, hidrogjen, azot dhe oksigjen. Kafeina lind natyrisht në mbi 60 lloje të ndryshme të bimëve. Por, si arrin të na mbajë të zgjuar?

Më shumë »
Cili është perceptimi juaj i ngjyrave? (TEST)

Cili është perceptimi juaj i ngjyrave? (TEST)

Hulumtuesit kanë bërë një test të thjeshtë në internet për të zbuluar se çfarë është perceptimi juaj i ngjyrës me anë të një loje të thjeshtë.

Më shumë »
Bari i ri kundër kancerit i vret qelizat të cilat replikohen

Bari i ri kundër kancerit i vret qelizat të cilat replikohen

Ilaçi i cili i ndalon qelizat të replikohen, ofron mënyrë të re për zgjidhje potenciale të kësaj sëmundjeje. Barnat ekzistuese për kancer funksionojnë në mënyra të ndryshme, disa lidhen me hormone të ndryshme të cilat janë përgjegjëse për zgjerimin e kancerit, derisa tjerat funksionojnë tek molekulat e caktuara në qelizat e karcinomit

Më shumë »
Historia e harruar e autizmit

Historia e harruar e autizmit

Disa dekada më parë, pak njerëz kanë dëgjuar për autizmin

Më shumë »
Pse flokët natyrisht zbardhen?

Pse flokët natyrisht zbardhen?

Flokët janë prodhim i lëkurës dhe përbëhet prej miliona fijeve të holla. Baza e fijes quhet folikulë. Në folikulën e fijes gjendet melanina. Ajo është pigment që prodhohet nga qelizat - melanocite.

Më shumë »
Suedia ka mënyrë të shkëlqyeshme për nxitjen e dhurimit të gjakut

Suedia ka mënyrë të shkëlqyeshme për nxitjen e dhurimit të gjakut

Dhuruesit e gjakut në Suedi marrin një SMS secilën herë kur gjaku i tyre shpëton jetën e dikujt. Duke marrë parasysh që përqindja e dhuruesve të gjakur bie në shtetet e zhvilluara, Organizata suedeze për dhurim të gjakut po mundohet ti nxisë njerëzit në këtë mënyrë.

Më shumë »
Ushtrime të thjeshta joga për gjum më të mirë

Ushtrime të thjeshta joga për gjum më të mirë

Mund t'i thuani lamtumirë rrotullimit në krevat. Miliona njerëz nëpër botë çdo natë kanë problem me fjetjen dhe gjumin e qetë, ndërsa pagjumësia mund të ndikojë negativisht mbi shëndetin e njeriut. Këto probleme mund të zgjidhen me ndryshime të vogla, konkretisht me ushtrime të thjeshta gjatë ditës.

Më shumë »
Përse djersitemi kur flejmë?

Përse djersitemi kur flejmë?

Sipas hulumtimeve mjekësore, djersitja në gjum që vjen mund të ndodhë nga temperaturën e trupit dhe mjedisit në të cilin flejm.

Më shumë »
Droga e cila mund t'ju shndërrojë në marionetë pa e vënë re ju këtë

Droga e cila mund t'ju shndërrojë në marionetë pa e vënë re ju këtë

Po rrini vetëm në hotel në qendër të Bogotës, Kolumbi dhe një burrë ulet pranë jush. Filloni me bisedë dhe pas ca kohe ju ofron një cigare. E merrni. Gjërat e ardhshme që i mbani në mend janë të paqarta dhe të mjegulluara.

Më shumë »
Cili është roli i fasuleve të zeza?

Cili është roli i fasuleve të zeza?

Cili është roli i fasuleve të zeza?

Më shumë »
Njeriu që ha vetëm fasule

Njeriu që ha vetëm fasule

Geri Uatkinsonin e quajnë zotëri Fasuli sepse ha fasule për mëngjes, drekë dhe darkë, çdo ditë, që nga fëmijëria. 25-vjeçari vjen nga Jorkshiri, SHBA.

Më shumë »
Test i thjeshtë për kontrollimin e shëndetit të trurit

Test i thjeshtë për kontrollimin e shëndetit të trurit

Shkencëtarët janë të mendimit që mund të zbulojmë se a është i shëndoshë truri ynë me një test të thjeshtë. Saktësisht, me një test mund ti zbulojmë gjasat tona për të pasur goditje në tru.

Më shumë »