Shëndet Faqe: 6 nga 13

Nga 15 tetori marihuana mjekësore në Kroaci do të mund të merret me recetë nga mjeku

Nga 15 tetori marihuana mjekësore në Kroaci do të mund të merret me recetë nga mjeku

Nga e enjtja, në Kroaci mund të përdoret marihuana për qëllime mjekësore. Fillon të vlejë Rregullorja e Ministrisë së shëndetësisë me të cilën lejohet përdorimi i marihuanës për të sëmurit nga skleroza, karcinomi, epilepsia dhe SIDA.

Më shumë »
Si virusi i gripit e sulmon trupin tonë?

Si virusi i gripit e sulmon trupin tonë?

Po afrohet periudha e vitit kur gripi fillon shpesh ta sulmojë trupin tonë. Me ndihmën e Robert Krulviç dhe animatorit mjekësor Dejvid Bolinski, është përpiluar një pamje e animuar për atë se çfarë ndodh kur virusi sulmon trupin tonë dhe krijon miliona viruse tjera dhe si sistemi imunologjik në fund përballet me këtë kaos. Videoja është një demistifikim i mirë i fenomeneve që ndikojnë mbi jetën tonë të përditshme.

Më shumë »
Pse asnjëherë nuk duhet ta rregullojmë shtratin në mëngjes?

Pse asnjëherë nuk duhet ta rregullojmë shtratin në mëngjes?

Të gjithë ne jemi të mësuar ta rregullojmë shtratin çdo mëngjes, por tani del që është më mirë për shëndetin tonë që të mos e bëjmë këtë fare. Pse? Për shkak të kësaj krijese.

Më shumë »
Çfarë do të ndodhte po të ndalojmë së ngrëni?

Çfarë do të ndodhte po të ndalojmë së ngrëni?

Njeriu mund të jetojë pa ushqim pa vënë re probleme serioze, përveç urisë, deri më 6 orë. Pastaj, fillojnë problemet.

Më shumë »
Pse na dridhen duart?!

Pse na dridhen duart?!

Dridhja e papritur e duarve ose e këmbëve më së shpeshti është shenjë e tendosjes nervore, mirëpo kjo mund të jetë edhe pasojë e shkaqeve serioze.

Më shumë »
Cilat janë ata ushqime që n'a bëjnë më të rri dhe na japin energji?!

Cilat janë ata ushqime që n'a bëjnë më të rri dhe na japin energji?!

Cilat janë ata ushqime që n'a bëjnë më të rri dhe na japin energji?!

Më shumë »
E pabesueshme: Humbje e peshës me akull!

E pabesueshme: Humbje e peshës me akull!

Në librin e tij onbline “The ice diet”, Robert Weiner shpjegon se gëlltitja e copave të akullit nuk ka pasoja, së paku deri në një litër në ditë.

Më shumë »
Si t'a largojmë erën e keqe nga goja?

Si t'a largojmë erën e keqe nga goja?

Këshillat e mëposhtme vijnë prej një eksperti te higjienës orale, Phil Stemmer i cili citohet nga Daily Mail.

Më shumë »
Sa ujë në ditë duhet të pini sipas peshës që keni?

Sa ujë në ditë duhet të pini sipas peshës që keni?

Edhe pse shumë thonë se çdo person duhet të pijë të paktën 2 litra ujë në ditë, ka një dallim nga personi në person në varësi të peshës trupore.

Më shumë »
Konfirmim zyrtar: Kanabisi e ndalon përhapjen e kancerit!

Konfirmim zyrtar: Kanabisi e ndalon përhapjen e kancerit!

Informacioni është publikuar në rubrikën e pyetjeve dhe përgjigjeve në lidhje me kanabisin

Më shumë »
Si ndjenjat negative shkaktojnë dhimbje në pjesë të veçanta të trupit?

Si ndjenjat negative shkaktojnë dhimbje në pjesë të veçanta të trupit?

ndjenjat SI ndjenjat negative shkaktojnë dhimbje në pjesë të veçanta të trupit?

Më shumë »
Të qëndruarit ulur vret sikurse duhani

Të qëndruarit ulur vret sikurse duhani

Tashmë duke folur në lidhje me efektet e këqia w të qëndruarit ulur gjatë, por sa të mëdha janë këto efekte dhe si ndikojnë?

Më shumë »
Si funksionon psikika e njeriut?

Si funksionon psikika e njeriut?

Në vazhdim ju sjellim fakte psikologjike që definitivisht duhet ti dini, që do tju japin një pasqyrë se si funksionon psikika e njeriut.

Më shumë »
Përse çdo dit duhet të hamë arra dhe mjaltë?

Përse çdo dit duhet të hamë arra dhe mjaltë?

Pse prej sod duhet të konsumoni këtë kombini?

Më shumë »
2 zgjidhje natyrore për djersitje të tepërt në verë

2 zgjidhje natyrore për djersitje të tepërt në verë

Në verë djersitja është normale, por në qoftë se ju e shihni se disa pjesë të trupit ju djersiten tepër, mos e injoroni problemin.

Më shumë »
Bëni vet çips në shtëpi, për 3 min

Bëni vet çips në shtëpi, për 3 min

Ju duhet vetëm një furrë me mikrovalë, disa patate, vaj ulliri dhe kjo video:

Më shumë »
Barna natyrore të amvisërisë për djegie nga dielli

Barna natyrore të amvisërisë për djegie nga dielli

Meteorologët vazhdimisht paralajmërojnë për rrezikun e rrezeve ultravjollcë, por shumica shijojnë plazhin pa mbrojtjen e duhur të lëkurës. Pasojat janë djegie e trupit. Si të përballemi me këtë?

Më shumë »
Çfarë i bën shikimi në telefon trupit tonë?

Çfarë i bën shikimi në telefon trupit tonë?

Është mrekullueshëm, por edhe frikshëm se sa ka ndryshuar teknologjia gjatë dekadës së fundit. Jo aq moti, telefonat me ekran me prekje që mund të lidhen në internet ishin diçka fantastiko-shkencore.

Më shumë »
Merrni pak presh dhe pak limon dhe shikoni se si kilogramet shkrihen

Merrni pak presh dhe pak limon dhe shikoni se si kilogramet shkrihen

Vera është tashmë në aktivitet të plotë, si veshjet e shkurtra dhe pantallona të shkurtra, dhe ju ndoshta ende jeni duke luftuar me ato ekstra 5 kg.

Më shumë »
Imazhi që do të ju tregojë se ne mund të kemi të njëjtën peshë, dhe forma krejt të ndryshme të trupit

Imazhi që do të ju tregojë se ne mund të kemi të njëjtën peshë, dhe forma krejt të ndryshme të trupit

Imazhi që do të ju tregojë se ne mund të kemi të njëjtën peshë, dhe forma krejt të ndryshme të trupit

Më shumë »