Shëndet Faqe: 5 nga 13

Ekspertët vendosën: kjo është dieta e vitit

Ekspertët vendosën: kjo është dieta e vitit

Jo të gjitha dietat janë të njejta, edhepse qëllimi i tyre është përafërsisht i njejtë. Askush nuk di më tepër për këtë sesa ekspertët që kanë shkruar raportin në SHBA për dietat më të mira të vitit. Raporti u shpall këtë javë dhe në të rangohen regjimet më të mira të të ushqyerit që do të jenë në trend në vitin 2016.

Më shumë »
Mjekët norvegjezë duan të ndalojnë diçka pa të cilën Ballkani nuk mundet!

Mjekët norvegjezë duan të ndalojnë diçka pa të cilën Ballkani nuk mundet!

Presidentja e NMA, Marit Hermansen tha konsumi i produkteve të duhanit nuk është një e drejtë themelore e njeriut.

Më shumë »
Aplikacion për matjen e sasisë së sheqerit në ushqim

Aplikacion për matjen e sasisë së sheqerit në ushqim

Prindërit në Angli këshillohen ta shkarkojnë aplikacionin e ri i cili tregon sasinë e sheqerit në ushqim dhe pije.

Më shumë »
Kur bëhet ushqimi i rrezikshëm për t'u ngrënë?

Kur bëhet ushqimi i rrezikshëm për t'u ngrënë?

Helmimi me ushqim godet me mijëra njerëz në botë çdo ditë, sidomos gjatë periudhës së verës dhe gjatë festave.

Më shumë »
Si na mbron uji nga sëmundjet?

Si na mbron uji nga sëmundjet?

Tetë gotë ujë në ditë, jo vetëm mund të mbajnë larg mjekun, por mund të bëjë mrekulli me organizmin tuaj dhe të mos e njohë kurrë sëmundjen.

Më shumë »
Sa kalori konsumojmë gjatë festave të fundvitit?

Sa kalori konsumojmë gjatë festave të fundvitit?

Mish, alkool, sallata, kifle, ëmbëlsira...vetëm për Vitin e Ri konsumojmë shumë më tepër në trup se kaloritë që rekomandohen.

Më shumë »
Çfarë është shëndeti mendor apo shëndeti emocional?

Çfarë është shëndeti mendor apo shëndeti emocional?

Shëndeti mendor ose emocional i referohet mirëqenies së përgjithshme psikologjike.

Më shumë »
Si të rezisitojmë dhe mos të sëmuremi fare?

Si të rezisitojmë dhe mos të sëmuremi fare?

Sezoni i ftohjes dhe gripit është ende këtu, kështu që është mirë që të merrni disa këshilla nga njerëzit të cilët shohin pacientë çdo ditë të cilët teshtiten dhe janë të ftohur.

Më shumë »
Nëse hundët tuaja janë të bllokuara për disa javë, provoni këto metoda

Nëse hundët tuaja janë të bllokuara për disa javë, provoni këto metoda

Nëse hundët tuaja janë të bllokuara për disa javë, provoni këto truke

Më shumë »
Njerëzit të cilët nuk ndjejnë dhimbje

Njerëzit të cilët nuk ndjejnë dhimbje

Pandjeshmëria e lindur ndaj dhimbjes është gjendje shëndetësore ku pacienti ka nerva të dëmtuara. Kjo gjendje e rrallë bën që pacientët të mos ndjejnë dhimbje. Kjo ndoshta tingëllon si një bekim, por të jetosh i pavetëdijshëm për tërë dëmtimin e trupit nuk është diçka e shëndoshë. Pasojat nga kjo gjendje janë më serioze sesa që mendoni.

Më shumë »
Po paraqiten super-bakterie të rrezikshme për njerëzimin

Po paraqiten super-bakterie të rrezikshme për njerëzimin

Sipas hulumtimit të shpallur në revistën „Lancet Infectious Diseases“, shkencëtarët në Kinë zbuluan një nivel dukshëm të lartë të bakterieve që janë rezistuese ndaj antibiotikut kolistin tek derrat.

Më shumë »
Sa dimë për fluoridin e dëmshëm në ujë?

Sa dimë për fluoridin e dëmshëm në ujë?

A besoni që qeveritë në tërë botën shtojnë fluorid në ujë për më tepër se 50 vjet? Sipas një filmi të shkurtër, gjendja po përkeqësohet viteve të fundit dhe po bëhet e rrezikshme për shëndetin e njeriut.

Më shumë »
Cilat shtete konsumojnë më së shumti kalori në ditë?

Cilat shtete konsumojnë më së shumti kalori në ditë?

Cilat shtete konsumojnë më së shumti kalori në ditë? "Recovery brands" i përgjigjen kësaj pyetjeje duke përdorur të dhënat nga Organizata për bashkëpunim dhe zhvillim ekonomik.

Më shumë »
Një sëmundje e rrallë që vuajnë vetëm 35 e njerëzve në botë

Një sëmundje e rrallë që vuajnë vetëm 35 e njerëzve në botë

17 vjeçarja Nia Selvej vuan nga dhimbje të tmerrshme çdo ditë, por nuk mund të qaj.

Më shumë »
Si duket truri gjatë ushtrimeve fizike?

Si duket truri gjatë ushtrimeve fizike?

Ekzistojnë programe për ushtrimin e trurit, për përmirësimin e kujtesës dhe rritjes së vëmendjes dhe përqëndrimit. Sigurisht keni parë programe dhe faqe të internetit që janë krijuar për përmirësimin e aftësive kognitive, dhe ndoshta keni provuar ndonjë.

Më shumë »
Kush e dëmton shëndetin tonë po aq sa duhani?!

Kush e dëmton shëndetin tonë po aq sa duhani?!

A dini që ka një vrasës për shëndetin po aq të fortë sa dhe duhani, por që pa vetëdije dhe me kaq ëmbëlsi e konsumojmë gjatë një dite?

Më shumë »
Çdo gjë që dimë për varësinë nga droga është gabim

Çdo gjë që dimë për varësinë nga droga është gabim

Ekspertët thonë që nëse përdorni heroinë ose kokainë për 21 ditë, trupi juaj do të bëhet fizikisht i varur nga substanca për shkak të lidhjeve kimike të saj. Por, përbërja kimike nuk është gjëja e vetme në varësinë nga këto droga, të paktën sipas profesorit nga psikologjia Brus Aleksandër.

Më shumë »
Pse është e rëndësishme t'i bëjmë masazh këmbët para se të shkojmë në shtrat?

Pse është e rëndësishme t'i bëjmë masazh këmbët para se të shkojmë në shtrat?

Masazha është mënyra më e lehtë për të arritur relaksimin dhe ruajtjen e shëndetit. Emri rrjedh nga fjala arabe "massa", që do të thotë kontakt.

Më shumë »
Si të bëni vetë bonbone kundër dhimbjes së fytit?

Si të bëni vetë bonbone kundër dhimbjes së fytit?

Gjatë kësaj periudhe të ftohjes, gripit dhe kollitjeve, ju keni nevojë për një mjet juridik efektiv dhe për ju për të vogjëlit tuaj.

Më shumë »