Shëndet Faqe: 2 nga 13

Çfarë ndodh me trurin nëse ndaloni me ushtrimet?

Çfarë ndodh me trurin nëse ndaloni me ushtrimet?

Ndonjëherë është e vështirë që ata të motivohen për të ushtruar.

Më shumë »
Ja pse duhet t'i ndërrojmë më shpesh syzet për diell

Ja pse duhet t'i ndërrojmë më shpesh syzet për diell

Syzet për diell duhet të ndërrohen çdo dy vjet, paralajmërojnë shkencëtarët. Rrezet e diellit i dëmtojnë thjerrëzat me kalimin e kohës, gjë që do të thotë që ngadalë u lejojnë rrezeve UV të depërtojnë. Pa filtra të përshtatshëm UV, syri është i ekspozuar, ndërsa kjo mund të shkaktojë dëme të përhershme dhe afatgjate të shikimit.

Më shumë »
Përfitimet që sjell pirja e ujit të ngrohtë në mëngjes

Përfitimet që sjell pirja e ujit të ngrohtë në mëngjes

një gotë ujë i ngrohtë në mëngjes ndihmon trupin që të largojë toksinat.

Më shumë »
Fuqia e efektit placebo

Fuqia e efektit placebo

Shpesh mohohet fuqia e efektit placebo edhepse qëmoti dihet që ai ka ndikim më të madh se shumë terapi. Efekti placebo është i rëndësishëm për ta kuptuar procesin e shërimit, si dhe gjatë intervencave tjera mjekësore.

Më shumë »
Sa ujë duhet pirë që truri të funksionojë si duhet?

Sa ujë duhet pirë që truri të funksionojë si duhet?

Shpesh dëgjojmë që duhet të pimë tetë gota në ditë ujë, urina nuk duhet të ketë ngjyrë të verdhë të errët dhe nuk duhet tepruar me pije të kafeinës sepse e dehidrojnë organizmin. Por, nga aspekti i shkencës, ky problem nuk është i hulumtuar shumë. Madje, është llogaritur që nëse nuk praktikojmë ndonjë aktivitet të gjatë ose trupi nuk ka temperaturë më të lartë, niveli i lëngjeve në trup duhet të jetë brenda kufijve normal.

Më shumë »
Semundja e arterieve koronare

Semundja e arterieve koronare

Arteriet koronare jane enet e medha te gjakut qe furnizojne zemren me gjak te oksigjenuar.

Më shumë »
Kolesteroli në gjak

Kolesteroli në gjak

Kolesteroli i mirë quhet ai HDL kurse i dëmshëm ai LDL

Më shumë »
Nga vjen terapia me gotat që përdoret nga sportistët olimpik?

Nga vjen terapia me gotat që përdoret nga sportistët olimpik?

Deri më tani sigurisht keni vënë re rrathët e mëdhenj në kafazin e kraharorit dhe kurrizin e sportistëve olimpik - terapia për të cilën sportistët thonë që ndihmon gjatë dhimbjeve dhe përmirësimin e muskujve.

Më shumë »
Sa i vjetër është trupi juaj?

Sa i vjetër është trupi juaj?

A e keni ditur që qelizat në trupin tuaj ndryshojnë krejtësisht çdo shtatë vjet? Sa është kjo e saktë? Në episodin e mëposhtëm nga "Skung Bear", Adam Koll hulumtom se sa zgjasin indet dhe qelizat tona. Për shembull, çdo gjashtë muaj na rriten thonj të rinj, ndërsa për rigjenerimin e flokëve nevojiten 2 deri më 7 vjet. Muskuj të rinj skeletor rriten çdo 15 vjet.

Më shumë »
Eksperimenti i studentëve të mjekësisë që tregon dëmet nga pirja e duhanit

Eksperimenti i studentëve të mjekësisë që tregon dëmet nga pirja e duhanit

Ata shkruan në njoftimin "Ja pse një cigare do të ju kushtojë 11 minuta jetë."

Më shumë »
Çfarë në të vërtet është sëmundja e astmës?

Çfarë në të vërtet është sëmundja e astmës?

Asma shpesh herë fillon në moshën fëmijore dhe zgjatë gjatë gjithë jetës.

Më shumë »
Si të kujdesemi për thonjtë e dobët?

Si të kujdesemi për thonjtë e dobët?

Thonjtë e dobët janë përkufizuar si thonj me mungesë vitaminash.

Më shumë »
Cilat janë vlerat shëruese të shalqinit?

Cilat janë vlerat shëruese të shalqinit?

Cilat janë vlerat shëruese të shalqinit?

Më shumë »
Cilat janë shkaqet e stresit?

Cilat janë shkaqet e stresit?

Situatat dhe presionet që shkaktojnë stresin janë të njohur si stresorë.

Më shumë »
Cilat janë dobitë e konsumimit të Patates?

Cilat janë dobitë e konsumimit të Patates?

Krahas faktit se ju ngop, patatja është burim i shkëlqyeshëm me fibra që nxitin tretjen, kalium, vitamina B dhe C, mangan.

Më shumë »
Limoni dhe të mirat e tij

Limoni dhe të mirat e tij

Përveç që i jep shije mishit dhe sallatës dhe freskon çajin, limoni ka edhe një mori efektesh të tjera të dobishme.

Më shumë »
Cila sasi e marihuanës mund ta vrasë njeriun?

Cila sasi e marihuanës mund ta vrasë njeriun?

Shumë më tepër shtete po legalizojnë marihuanën për qëllime mjekësore dhe "rekreative", por shkencëtarët paralajmërojnë se shumë marihuanë mund të shkaktojë efekte të padëshiruara, si dhe konsumimi i tepërt i çfarëdo substance tjetër. Duke hulumtuar mbidozimin me marihuanë, shkencëtarët kanë fituar të dhëna për sasinë e nevojshme që pasojat të jenë fatale.

Më shumë »
Disa këshilla për sëmundjet e stomakut

Disa këshilla për sëmundjet e stomakut

Çfarë duhet bërë për t'u mbrojtur prej shqetësimeve të stomakut?

Më shumë »
Gërrhitja dhe ndalimi i saj

Gërrhitja dhe ndalimi i saj

Nxjerrja e një zëri të zhurmshëm dhe të bezdisshëm gjatë frymëmarrjes në gjumë quhet gërrhitje.

Më shumë »
Sëmundja e migrenës dhe kurimi i saj

Sëmundja e migrenës dhe kurimi i saj

Të gjithë në jetën e tyre hasin me këtë problem. Mundësia që shkaku të jetë një sëmundje e keqe (tumor, paralizë) është mjaft e ulët.

Më shumë »