Kultura Faqe: 7 nga 60

Cila është gruaja më e bukur që e dini?

Cila është gruaja më e bukur që e dini?

Disa njerëz përgjigjen në pyetjen se cila është gruaja më e bukur që ata njohin, dhe pse ata mendojnë ashtu?

Më shumë »
Gjërat që nuk i dini në lidhje me IKEA-n

Gjërat që nuk i dini në lidhje me IKEA-n

Rrallë mund të gjeni dikë që nuk posedon mobilje nga IKEA. Por, sa dimë në të vërtetë për këtë kompani, përveç që mobiljet janë të mira dhe jo shumë të shtrenjta? Këto janë shtatë faktet interesante për IKEA-n.

Më shumë »
Magjia me magnet: Zbavitje për gjithë familjen

Magjia me magnet: Zbavitje për gjithë familjen

Jo, kjo nuk është një magji e vërtetë.

Më shumë »
Trailer i ri për Moana - Princeshën polineziane të Disney

Trailer i ri për Moana - Princeshën polineziane të Disney

Trailer i ri për Moana - Princeshën polineziane të Disney

Më shumë »
Truke për mësim më të lehtë

Truke për mësim më të lehtë

Dave Hex na ofron një seri të trukeve interesante që vërtetë do të lehtësojnë të mësuarit dhe miratimin e njohurive.

Më shumë »
Ligj i çuditshëm për Kullën e Ajfelit në Paris

Ligj i çuditshëm për Kullën e Ajfelit në Paris

Teknikisht dhe legalisht, fotografimi është i lejuar, por problemi mund të paraqitet nëse fotografia shpërndahet në rrjetet sociale. Për këtë duhet të kërkoni leje nga “Societe d`Exploatation de la Tour Eiffel", kompania e cila udhëheq me kullën.

Më shumë »
Fituesit e çmimeve Emi të vitit 2016

Fituesit e çmimeve Emi të vitit 2016

Seriali "Game of thrones" shënoi natë historike dhe fitoi çmimin Emmy për serial më të mirë dramë. Ky ishte çmimi i 38ta Emmy për këtë serial.

Më shumë »
Si duket qëndrimi në hotel me 6 yje në Korenë e Veriut?

Si duket qëndrimi në hotel me 6 yje në Korenë e Veriut?

Shumica e turistëve thonë që "Ryanggang", hoteli i vetëm me 6 yje në Korenë e Veriut, ofron akomodim që i ngjan burgimit.

Më shumë »
Edicioni i 183-të i "Oktoberfest"

Edicioni i 183-të i "Oktoberfest"

Festivali më i madh i birrës këtë vit mbahet më 17 shtator gjer më 3 tetor. U prezantua edhe kriklla zyrtare me dizajn të ri unikat.

Më shumë »
Korea e Veriut ndalon sarkazmën!

Korea e Veriut ndalon sarkazmën!

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un ndaloi përdorimin e sarkazmës, jo vetëm në media por edhe në bisedat e përditshme.

Më shumë »
Ky hotel është shpallur më i miri në Evropë

Ky hotel është shpallur më i miri në Evropë

Ata ishin të dhënë mbrëmjen e 5 shtatorit të këtij viti në ishullin italian të Sardenjës.

Më shumë »
Ora që ndryshoi kohën

Ora që ndryshoi kohën

Duke parë orën në qendër të Bernit, në vitin 1905, Ajnshtajni ka shkruar teorinë e relativitetit. Paradoksi shkencor e ka përndjekur pothuajse një dekadë të tërë, deri një mbrëmje maji në vitin 1905, kur ka shikuar sahat kullën dhe ka menduar të pamundurën...

Më shumë »
Xhirohet film për Berluskonin

Xhirohet film për Berluskonin

Fituesi i Oscar Paolo Sorrentino bën një film në lidhje me ish-kryeministrin e Italisë, Silvio Berlusconi.

Më shumë »
Pse reklamat në metronë e Londrës po zëvendësohen me fotografi të maceve?

Pse reklamat në metronë e Londrës po zëvendësohen me fotografi të maceve?

Një grup inspirues i adhuruesve të maceve kanë mbledhur mjaft të holla për ta realizuar ëndrrën duke dekoruar tërë linjën e metrosë me fotografi të maceve.

Më shumë »
Një lum i tharë në Indi zbulon fshehtësi të lashta

Një lum i tharë në Indi zbulon fshehtësi të lashta

Lumi Shamala në Karnataka të Indisë, si rezultat i përdorimit të tepërt të ujit të saj dhe periudhës së thatësirës, ka zbuluar fshehtësi që i kanë shokuar arkeologët. Lumi i tharë deri më tani ka fshehur me mijëra simbole të perëndisë Shiba që janë bërë në të kaluarën e largët në shtratin e lumit.

Më shumë »
Së shpejti del romani i GEORGE R.R.MARTIN

Së shpejti del romani i GEORGE R.R.MARTIN

Pas një pauze prej 5 vjetësh, vazhdim i një fantazi epike "Kë për zjarrin dhe akullin" nga George RR Martin del së shpejti në të ardhmen e afërt.

Më shumë »
A kanë jetuar ndonjëherë në Antarktik civilizime antike?

A kanë jetuar ndonjëherë në Antarktik civilizime antike?

Në vitin 1929 historianët shpallën një zbulim shokues - hartën Piri Reis. Harta e cila ndonjëherë ka qenë harta më e përparuar për navigacionin e marinës turke është katër shekuj e humbur. Ajo paraqet një ndër burimeve më interesante dhe më të sakta të asaj periudhe.

Më shumë »
Bota sipas Donald Trump

Bota sipas Donald Trump

Pamja e botës sipas Donald Trump është shpesh subjekt i një debati intensiv.

Më shumë »
Fjalimi i mbretit Norvegjez

Fjalimi i mbretit Norvegjez

Fjalimi i mbretit Norvegjez

Më shumë »