Kultura Faqe: 6 nga 58

Si duket qëndrimi në hotel me 6 yje në Korenë e Veriut?

Si duket qëndrimi në hotel me 6 yje në Korenë e Veriut?

Shumica e turistëve thonë që "Ryanggang", hoteli i vetëm me 6 yje në Korenë e Veriut, ofron akomodim që i ngjan burgimit.

Më shumë »
Edicioni i 183-të i "Oktoberfest"

Edicioni i 183-të i "Oktoberfest"

Festivali më i madh i birrës këtë vit mbahet më 17 shtator gjer më 3 tetor. U prezantua edhe kriklla zyrtare me dizajn të ri unikat.

Më shumë »
Korea e Veriut ndalon sarkazmën!

Korea e Veriut ndalon sarkazmën!

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un ndaloi përdorimin e sarkazmës, jo vetëm në media por edhe në bisedat e përditshme.

Më shumë »
Ky hotel është shpallur më i miri në Evropë

Ky hotel është shpallur më i miri në Evropë

Ata ishin të dhënë mbrëmjen e 5 shtatorit të këtij viti në ishullin italian të Sardenjës.

Më shumë »
Ora që ndryshoi kohën

Ora që ndryshoi kohën

Duke parë orën në qendër të Bernit, në vitin 1905, Ajnshtajni ka shkruar teorinë e relativitetit. Paradoksi shkencor e ka përndjekur pothuajse një dekadë të tërë, deri një mbrëmje maji në vitin 1905, kur ka shikuar sahat kullën dhe ka menduar të pamundurën...

Më shumë »
Pse reklamat në metronë e Londrës po zëvendësohen me fotografi të maceve?

Pse reklamat në metronë e Londrës po zëvendësohen me fotografi të maceve?

Një grup inspirues i adhuruesve të maceve kanë mbledhur mjaft të holla për ta realizuar ëndrrën duke dekoruar tërë linjën e metrosë me fotografi të maceve.

Më shumë »
Xhirohet film për Berluskonin

Xhirohet film për Berluskonin

Fituesi i Oscar Paolo Sorrentino bën një film në lidhje me ish-kryeministrin e Italisë, Silvio Berlusconi.

Më shumë »
Një lum i tharë në Indi zbulon fshehtësi të lashta

Një lum i tharë në Indi zbulon fshehtësi të lashta

Lumi Shamala në Karnataka të Indisë, si rezultat i përdorimit të tepërt të ujit të saj dhe periudhës së thatësirës, ka zbuluar fshehtësi që i kanë shokuar arkeologët. Lumi i tharë deri më tani ka fshehur me mijëra simbole të perëndisë Shiba që janë bërë në të kaluarën e largët në shtratin e lumit.

Më shumë »
Së shpejti del romani i GEORGE R.R.MARTIN

Së shpejti del romani i GEORGE R.R.MARTIN

Pas një pauze prej 5 vjetësh, vazhdim i një fantazi epike "Kë për zjarrin dhe akullin" nga George RR Martin del së shpejti në të ardhmen e afërt.

Më shumë »
A kanë jetuar ndonjëherë në Antarktik civilizime antike?

A kanë jetuar ndonjëherë në Antarktik civilizime antike?

Në vitin 1929 historianët shpallën një zbulim shokues - hartën Piri Reis. Harta e cila ndonjëherë ka qenë harta më e përparuar për navigacionin e marinës turke është katër shekuj e humbur. Ajo paraqet një ndër burimeve më interesante dhe më të sakta të asaj periudhe.

Më shumë »
Bota sipas Donald Trump

Bota sipas Donald Trump

Pamja e botës sipas Donald Trump është shpesh subjekt i një debati intensiv.

Më shumë »
Fjalimi i mbretit Norvegjez

Fjalimi i mbretit Norvegjez

Fjalimi i mbretit Norvegjez

Më shumë »
Si dukej një apartament mesatar Gjerman?

Si dukej një apartament mesatar Gjerman?

Muzeu i pronarit në Berlin është i vendosur në brigjet e lumit, në afërsi të muzeve të tjera shtetërore.

Më shumë »
Libër i rri për mençurinë e Nënë Terezës

Libër i rri për mençurinë e Nënë Terezës

"Thirrje për mëshirë" është një libër i ri në lidhje me urtësinë e Nënë Terezës, editor dhe autor i të cilit është Brian Kolodichak.

Më shumë »
Përgatisni darkë falas në restorantin "IKEA"

Përgatisni darkë falas në restorantin "IKEA"

Bota e famshme suedeze kompnija "IKEA" bëri "Bëni nga kjo restorantin tuaj (" Do It Yourself Restaurant), në të cilin vizitorët do të jetë kuzhinjerë.

Më shumë »
Zhytësi Polak ka arritur 230 metra në "thellësi" dhe thyen një rekord të rri

Zhytësi Polak ka arritur 230 metra në "thellësi" dhe thyen një rekord të rri

Shanset janë të mëdha që Vrelo të bëhet një nga shpellat më të thella nënujore në botë.

Më shumë »
Kina ndalon Hedonizmin në film

Kina ndalon Hedonizmin në film

Kina rreptësisht ndalon: filma, shfaqje dhe programe që promovojnë vlerat vulgare, të tilla si duke fituar famë dhe pasuri brenda natës.

Më shumë »
Çfarë është e ndryshme te banknota e rre Austrialiane 5 dollarëshe?

Çfarë është e ndryshme te banknota e rre Austrialiane 5 dollarëshe?

Australia vë në qarkullim një kartëmonedhë të re prej 5 dollarë australiane.

Më shumë »
Pse brendet e famshme lirohen nga emrat e tyre?

Pse brendet e famshme lirohen nga emrat e tyre?

Kjo fushatë ka për qëllim të rrisë ndërgjegjësimin e publikut për rëndësinë e dhurimit të gjakut.

Më shumë »
Mesazhi prapa fotografive bardh e zi në "Facebook"

Mesazhi prapa fotografive bardh e zi në "Facebook"

Kohëve të fundit përdoruesit e "Facebook"ut më shpesh po shpallin fotografi bardh e zi, me mesazhin "sfida e pranuar". Në shikim të parë nuk është e qartë se për çfarë bëhet fjalë, por në këtë mënyrë përdoruesit duan ta shprehin mbështetjen e tyre në luftën kundër kancerit.

Më shumë »