Ekonomia Faqe: 1 nga 6

Bleu sasi të madhe të Bitcoin për zero dollarë!

Bleu sasi të madhe të Bitcoin për zero dollarë!

Një kompani japoneze e kripto-valutave tani po lufton me një përdorues të vetëm që bleu bitcoin me vlerë 20 trilion dollarë për zero dollarë.

Më shumë »
Si Portugalia doli nga kriza financiare?

Si Portugalia doli nga kriza financiare?

Karriera e Joao Baptista është një shembull i mirë i transformimit të Portugalisë.

Më shumë »
Bota "fitoi" bilionerin e parë, por askush nuk e di kush është ai?!

Bota "fitoi" bilionerin e parë, por askush nuk e di kush është ai?!

Njeriu misterioz i njohur si Satoshi Nakama, i cili besohet të jetë shpikësi i Bitcoin, mund të bëhet njeriu më i pasur në botë.

Më shumë »
Banka Botërore do të ndalojë financimin e lëndëve djegëse fosile nga 2019-ta

Banka Botërore do të ndalojë financimin e lëndëve djegëse fosile nga 2019-ta

Banka Botërore me një njoftim të rëndësishëm në samitin "Një Planet", i thirrur nga Presidenti francez Emanuel Macron.

Më shumë »
Gjashtë bankat gjinate do të bëhen partnerë për të krijuar kripto-monedhë të rre

Gjashtë bankat gjinate do të bëhen partnerë për të krijuar kripto-monedhë të rre

Siguria është një nga aspektet më kritike të bankave dhe financave.

Më shumë »
Qyteti më i vizituar në botë

Qyteti më i vizituar në botë

Nga Mastercard doli një raport vjetor mbi vendet më të vizituara në planet.

Më shumë »
Shumë shpejtë, kosto e ulët e fluturimeve nga Evropa në Amerikë

Shumë shpejtë, kosto e ulët e fluturimeve nga Evropa në Amerikë

Që nga viti 2017, çmimet e biletave do të jenë tre herë më të lira pas kompanisë ajrore norvegjeze do të marrë njëqind Boeing 737 aeroplanë Max.

Më shumë »
Përfitimi nga imigrantët

Përfitimi nga imigrantët

OECD shpalli raport ku thekson përfitime ekonomike nga migracioni dhe tregon që qeveritë nuk mundohen shumë që këto informata të zbulohen.

Më shumë »
Rekord i ri: Japonia me mbi 65.000 njëqindvjeçarë

Rekord i ri: Japonia me mbi 65.000 njëqindvjeçarë

32.000 japonezë këtë vit festuan ditëlindjen e 100të. Por, ekonomia nuk mund ta durojë këtë gjë.

Më shumë »
Danimarkës i mungojnë të papunët

Danimarkës i mungojnë të papunët

Banka qendrore e Danimarkës paralajmëroi - Danimarka arriti punësim të plotë. Tani?

Më shumë »
Prejardhja e të pasurve

Prejardhja e të pasurve

Miliarderët mund të ndahen në pesë kategori - trashëgimtarë, themelues të kompanive, pronar dhe drejtorë, miliarderë me lidhje politike dhe njerëz nga sektori i financave. Në Kinë, numri më i madh i miliarderëve janë themelues të kompanive, ndërsa në Gjermani shumica e kanë trashëguar pasurinë.

Më shumë »
Do të zhduket kafeja!

Do të zhduket kafeja!

Nëse vlerësimet janë sakta nga Institutit klimatologjik i Australisë, deri në vitin 2080-të bota do të mbesë pa kafe.

Më shumë »
Britania e Madhe me banknota të reja

Britania e Madhe me banknota të reja

Banknotat e para të përbëra nga polimeri, gjegjësisht plastika e posaçme, kanë filluar të prodhohen në Britani të Madhe me vlerë prej 5 paund, dhe në të gjendet fytyra e Uinston Çerçillit.

Më shumë »
Pse duhet "Apple" t'i paguajë 14 miliarda dollarë tatim Irlandës?

Pse duhet "Apple" t'i paguajë 14 miliarda dollarë tatim Irlandës?

Bëhet fjalë për tatimin e dekadës. Komisioni Evropian urdhëroi që "Apple" ti paguajë Irlandës 13 miliarda euro tatim të papaguar pas vendimit që marrëveshja e ashtuquajtur "sweetheart deal" është e paligjshme.

Më shumë »
Kostarika - shtet i vogël me ide të madhe

Kostarika - shtet i vogël me ide të madhe

Fjalim nga Monika Araja, një femër që lufton për mbrojtjen e mjedisit dhe burimeve ripërtrirëse, një fjalim ku paraqet një vizion të guximshëm për një botë të përkushtuar ndaj përdorimit të energjisë së pastër në të gjitha segmentet.

Më shumë »
Fotografia e Hilari Klinton e cila shkaktoi shumë dyshim dhe teori tek njerëzit

Fotografia e Hilari Klinton e cila shkaktoi shumë dyshim dhe teori tek njerëzit

Në fotografinë e mëposhtme janë Hilari Klinton dhe Lorens Rokfeler, fëmija i katërt i Xhon D. Rokfeler Xhunior nga familja e njohur Rokfeler e cila me qindra vite luan rol të rëndësishëm në krijimin e ekonomisë dhe qeverisë globale nëpërmjet Komisionit trilateral, OKB-së dhe organizatave tjera.

Më shumë »
Historia prapa zbulimit të dokumenteve Panama

Historia prapa zbulimit të dokumenteve Panama

Historia prapa zbulimit të dokumenteve Panama

Më shumë »
Nga vijnë ushqimet që ne hamë?

Nga vijnë ushqimet që ne hamë?

Shumica e ushqimeve që nekonsumojnë çdo ditë importohen nga vendet e tjera.

Më shumë »
Rendi botëror ekonomik dështon dhe nuk ka zgjidhje

Rendi botëror ekonomik dështon dhe nuk ka zgjidhje

Evropa nuk ka parë diçka të tillë 70 vjet - shprehje e dukshme e botës, ku rendi rrëzohet.

Më shumë »
E mëparshme 123456 E ardhshme