Profesoresha Universitare nga Spliti hodhi 2,000 euro nga dritarja

Profesoresha e matematikës në vitin e parë të Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike, Inxhinierisë Mekanike në Split, hodhi një ryshfet prej 2,000 euro nga dritarja, shkruan në listën Jutranji.

Siç u tha, Profesoresha e studentëve (21 vjec) dhe vëllai i tij (25 vjeç) ka marrë një dosje me 2,000 euro, e cila menjëherë e hodhi nga dritarja dhe menjëherë raportoi incidentin në polici.

Dekan i Fakultetit Sven Gotovac, tha se për shkak të deklaratave të nënshkruara policia sekrete nuk mund të flasim për detaje të çështjes, por vetëm tregoi se studenti 21-vjeçar, i cili ka dhënë ryshfet është "një ish-koleg."

Megjithatë, ky student nuk u përjashtua për shkak të ryshfetit, por për shkak të shkëmbit të jashtëzakonshme ra në provimin e matematikës, e cila nuk arriti të kalojë dy vjet, kështu që ka humbur mundësinë për të vazhduar studimet e tij.

"Dekan jam një vit duke studiuar këtu dhe unë nuk kam dëgjuar këtë detyrë, përveç në një rast kur një prind i ofroi para profesorit. Është raportuar në mënyrë të rregullt. Ne punojmë në mënyrë transparente, provimet publike, studentët kanë qasje në provimet me shkrim "-tha Gotovac.

Gjithashtu Gotovac thotë se është e zakonshme për të lënë derën kabinetit të hapur dhe se studentët përveç me kërkesë të veçantë, nuk ndodh që të vijë në mënyrë individuale.

Data e shpalljes 29.10.2016 në kategorinë Arsim
Përgatiti: Sermijeta / Teksti nuk është i lektoruar:
Tags: