Kostum i veçantë që konverton nxehtësinë e trupit në energji për të nxjerur Bitcoin

Kur bëhet fjalë për shqetësimet rreth robotëve dhe inteligjencës artificiale, ka një sërë mendimesh të ndryshme. Një fillim evropian në një mënyrë unike lëviz kufijtë rreth këtyre çështjeve.

Një organizatë e njohur si "Instituti për plakjen e njerëzve" ka marrë një qasje proaktive që përfshin nxjerrjen e kapitalit njerëzor, që është, bitcoins për përdorim në të ardhmen. Gjatë dy viteve të fundit, instituti ka qenë i përfshirë në disa hulumtime dhe projekte që fokusohen në lidhjet e rëndësishme midis kapitalit dhe punës biologjike, si dhe prodhimin e të dhënave.

Ai arriti të realizonte disa projekte të suksesshme dhe unike, të tilla si, për shembull, një kostum që mbledh ngrohjen e tepërt nga trupi i njeriut për të krijuar energji për nxjerrjen e kriptografëve. E gjithë kjo bëhet përmes gjeneratorëve termoelektrikë, dhe pastaj kostum transformon ngrohjen në energji elektrike. Projekti përfshinte 37 punëtorë. Ngrohja e grumbulluar u konvertua në 127,210 milliwatts të energjisë elektrike, e cila u përdor për të nxjerrë rreth 17,000 monedha nga kriptovalutat.

Në një vend të caktuar të kostumit, lëvizjet e gishtave të pjesëmarrësve mblidhen përmes një sensori lëvizjeje. Të dhënat e mbledhura shpërndahen vullnetarisht me kompani të tilla si Facebook dhe Google. Qëllimi i gjithë projektit është të përdorin mënyra krijuese për të kuptuar mendimet e njerëzve rreth ndikimit të inteligjencës artificiale dhe robotëve.

Data e shpalljes 26.12.2017 në kategorinë Teknologji
Përgatiti: S.N / Teksti nuk është i lektoruar:
Tags: