Bota "fitoi" bilionerin e parë, por askush nuk e di kush është ai?!

 


Njeriu misterioz i njohur si Satoshi Nakama, i cili besohet të jetë shpikësi i Bitcoin, mund të bëhet njeriu më i pasur në botë. Nëse nuk është tashmë.

Është pothuajse e sigurt se ai është në listën e njerëzve më të pasur në botë sipas "Forbes", para miliarderëve Bill Gates dhe Jeff Bezos.

Kur Bitcoin u kthye të rritet ndjeshëm, vlerësimi ishte se Nakama "peshon" rreth 17 miliardë dollarë, por duke gjykuar nga vlerat e reja të këtij kriptovaluta dhe vlerëson se ajo do të vazhdojë të rritet, "babai" i Bitcoin mund të bëhet miliarder i parë në botë.

Bitcoin këtë vit u rrit me 1.800 për qind. Javën e kaluar, kufiri u zu për më shumë se 19,000 dollarë. Besohet se Nakamoto zotëron gati një milion copa bitcoin dhe nuk ka shitur kurrë një cent të vetme prej tyre.

Identiteti i Satoshi Nakama, i cili është pseudonimi i autorit, filloi gërmimin e Bitcoin rreth nëntë vjet më parë, qe është ende një mister. Deri më sot, askush nuk e di se kush është Nakamoto.

Në vitet e fundit, kishte të paktën katër persona që besohej se ishin pas pseudonimit. I dyshuari i fundit ishte Ilon Mask.

 
Data e shpalljes 23.12.2017 në kategorinë Ekonomia
Përgatiti: S.N / Teksti nuk është i lektoruar:
Tags:
 
 

Lajme të rekomanduara nga Facebook