Çfarë po ndodh? Tre tërmete të fuqishme nëpër planet

 


Në një tërmet të fuqishëm që goditi rajonin kufitar të Iranit dhe Irakut stralli guri, sipas informacioneve të fundit u vranë më shumë se 200 njerëz, ndërsa mbi 2800 të tjerë u plagosën. Mediat raportojnë se madhësia e tërmetit është midis 7 dhe 7.9 GMT.

Një tërmet me magnitudë 5.8 të shkallës Rihter u regjistrua sot në bregun lindor të Japonisë, US Geological Survey. Tërmeti, efekti i parë i të cilit është vlerësuar në 6.1 gradë zonën e goditur 351 kilometra në lindje të Sendait në ishullin e Honshu, në një thellësi prej 9.5 kilometrash. Agjencia Meteorologjike e Japonisë njoftoi se fuqia e tërmetit ishte 5.7 gradë.

Një tërmet i fortë me magnitudë 6.5 në shkallën Richter goditi bregun e Kosta Rikës, por fatmirësisht nuk pati viktima apo dëm material. Nuk pati paralajmërim për tsunami. Tërmeti ndodhi në jugperëndim të kryeqytetit, San Hoze, në një thellësi prej 20 kilometrash, tha Sondazhi Gjeologjik i SHBA.

Gjithashtu, tre tërmete më të dobëta u regjistruan këto dit, epiqendra e të cilit ishte pranë Rijekës.
 
Data e shpalljes 23.11.2017 në kategorinë Jeta
Përgatiti: sermijeta / Teksti nuk është i lektoruar:
Tags:
 
 

Lajme të rekomanduara nga Facebook